Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenės, vienijančios 32 organizacijas, pranešimas dėl karo Izraelyje ir situacijos Lietuvoje

Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenės, vienijančios 32 organizacijas, pranešimas dėl karo Izraelyje ir situacijos Lietuvoje

Š. m. spalio 7 d. teroristinei grupuotei „Hamas” užpuolus Izraelio valstybę, pasaulis stebi nesuvokiamo žiaurumo apraiškas, kai grobiami ir žudomi vaikai, moterys, neįgalieji bei senukai, įkaitai naudojami kaip skydas, vykdomi vieši kankinimai ir egzekucijos.

Tvirtai pareiškiame, kad Izraelis yra suvereni valstybė. Niekas neturi teisės jos pulti, veržtis į teritoriją ir žudyti žmonių. Žudikams negali būti jokio pateisinimo ir pasigailėjimo.

Šiandien, praėjus daugiau nei 50 metų, vėl lemtingai skamba legendinės Izraelio Premjerės Goldos Meir žodžiai: Kare turėjome slaptą ginklą – jokios alternatyvos. Ir šįkart Izraelis vėl kaunasi už išlikimą.

Šis brutalus karas ypatingai skausmingas Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenės nariams, nes Lietuvoje nėra žydų šeimos, kurios artimiausi žmonės nebūtų atsidūrę šių siaubingų įvykių sūkuryje. Jie kovoja priekinėse linijose, gydo sužeistuosius, gelbsti atsidūrusius po griuvėsiais, padeda įstrigusiems, žūsta. Be galo jais didžiuojamės.

Mūsų širdys ir mintys su Izraelyje likusiais tėvais, broliais, sesėmis, vaikais, anūkais, draugais. Su kiekvienu, kuris kovoja už mūsų istorinę Tėvynę. Su kiekvienu, kuris išgyvena siaubą ir netektį.

Deja, pavojuje atsidūrė ne tik Izraelyje, bet ir Lietuvoje gyvenantys mūsų artimieji. Šalyje, kurioje gimėme, augome ir dirbame, kurią mylime, kurios piliečiais esame, antisemitizmas sklinda ne tik socialinėje erdvėje bei mitinguose, bet ir iš Seimo tribūnos, o išpuolius patiria net mūsų vaikai – jiems sąmoningai grasinama ir kenkiama. Vakar lietuviškai nebendraujantis tamsaus gymio pavežėjų kompanijos „Bolt“ vairuotojas, paklausęs nepilnamečio vaiko tautybės ir sužinojęs, kad šis yra žydas, atsisakė jį vežti į mokyklą. Tai – toli gražu ne vienintelis, tačiau situaciją puikiai iliustruojantis atvejis.

Tokie įvykiai visai bendruomenei kelia nesaugumo jausmą, tačiau esame susitelkę ir vieningi – mus vienija ne tik istorijos tūkstantmečiai, bet ir ateitis.

Glaudžiai bendradarbiaujame su Lietuvos policija ir kitomis saugumo struktūromis, nuolat palaikome ryšį su Izraelio užsienio reikalų ministerija, Lietuvos ambasada Izraelyje ir tarptautinėmis žydų organizacijomis, keičiamės informacija, dalijamės duomenimis.

Nepaisant ištikusio šoko, stengiamės padėti ir Izraelyje įstrigusiems Lietuvos piliečiams, ir iš Lietuvos į namus išskristi negalintiems Izraelio piliečiams – teikiame informaciją, konsultuojame, padedame spręsti netikėtai užgriuvusias problemas.

Dėkojame LR Prezidentui Gitanui Nausėdai, LR Seimo Pirmininkei Viktorijai Čmilytei – Nielsen ir Ministrei Pirmininkei Ingridai Šimonytei už išreikštą tvirtą palaikymą Izraelio valstybei ir Lietuvos žydų bendruomenėms. Didžiuojamės, kad Lietuva nedviprasmiškai pasmerkė teroristų veiksmus ir stojo teisingumo pusėn.

Esame nepaprastai dėkingi ir Lietuvos žmonėms, kurie siunčia užuojautos ir palaikymo žinutes bei meldžiasi už teroristų įkaitais tapusius mūsų brolius ir seseris. Tuo pačiu raginame kritiškai vertinti gaunamą informaciją ir dalytis tik oficialių Izraelio įstaigų pateikiamomis žiniomis.

Am Yisrael Chai.

Faina Kukliansky

Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenės pirmininkė