Virtualus diskusijų ciklas „Lietuvos žydų istorija: kryptys šiandienai“

Virtualus diskusijų ciklas „Lietuvos žydų istorija: kryptys šiandienai“

Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenė kartu su Lietuvos istorijos institutu bei partneriais gruodžio 9 d. kviečia į virtualų diskusijų ciklą „Lietuvos žydų istorija: kryptys šiandienai“. Tai baigiamasis jubiliejinių Vilniaus Gaono ir Lietuvos žydų istorijos metų renginys, skirtas visiems, besidomintiems žydų istorija ir kultūra Lietuvoje.

Baigiamasis Vilniaus Gaono metų renginys brėžia kryptis ateičiai

„Vilniaus Gaono metus užbaigiame renginiu, kuris apibendrina šiandieną ir brėžia kryptis ateities veikloms. Prisimindami Lietuvos žydų kultūros šaknis, Vilniaus Gaono asmenybę mes taip pat kviečiame diskutuoti apie tolesnes perspektyvas, kelti klausimus dėl visuomenės istorinės kultūros formavimo, istorinės atminties kūrimo ir išsaugojimo. Tokios įvairių sričių ekspertų, mokslininkų, teisininkų, kultūros, meno pasaulio atstovų diskusijos apie Lietuvos žydų – litvakų –  istoriją, per nepriklausomą Lietuvos istoriją dar nebuvo. Tai – unikalus įvykis.“, – sako Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė.

Penkių diskusijų cikle istorikai, kultūros praktikai ir ekspertai, žydų paveldo tyrinėtojai aptars Lietuvos žydų istorijos vaizdinio konstravimą, pristatys gerąsias žydų istorijos atminties vietų kūrimo patirtis, istorinės kultūros ir istorijos politikos klausimus. Diskusijoje bus paliesta ir aktuali holokausto bei kitų sudėtingų istorinių klausimų plėtojimo kultūros laike tema: kartu su žinomais Lietuvos kūrėjais dramaturge Ina Pukelyte, poetu ir prozininku Sigitu Parulskiu, kino režisieriumi Raimundu Banioniu ir poetu Marku Zingeriu moderatorius istorikas Aurimas Švedas diskutuos apie sudėtingų istorinių temų apmąstymą šiuolaikinėje Lietuvos kultūroje. „Kitas ypač svarbus pokalbis šioje diskusijoje yra apie asmens teises, pilietybę ir tęstinumą tarp Pirmosios Lietuvos Respublikos, atkurtos Lietuvos Respublikos teisinės sistemos ir ne tik. Viešojoje erdvėje šia tema menkai kalbėta, nors būtent čia yra labai daug pasaulinei litvakų bendruomenei svarbių klausimų. Džiaugiuosi, kad ją paliesime kartu su žymiais Lietuvos teisininkais, prof. dr. Egidijumi Šileikiu ir prof. dr. Justinu Žilinsku“, – sako Faina Kukliansky, pabrėždama, kad virtuali diskusija yra prasmingas ir ilgai lauktas Vilniaus Gaono metų pabaigos akcentas.

Jubiliejiniai Vilniaus Gaono ir Lietuvos žydų istorijos metai paskelbti minint 300-ąsias Elijo ben Saliamono Zalmano, žinomo kaip Vilniaus Gaonas, gimimo metines. XVIII a. gyvenusio išminčiaus, pasaulinio garso Toros ir Talmudo komentatoriaus, vardas iki šiol visame pasaulyje garsina Vilnių kaip dvasinį žydų centrą – Lietuvos Jeruzalę.  Pasak Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkės, šiemet dėl COVID-19 pandemijos teko atšaukti šiai sukakčiai skirtą Pasaulio žydų kongresą Lietuvoje ir kitus renginius, tačiau poreikis kalbėti apie Lietuvos ir žydų istoriją bei kultūrą dabar kaip niekad aktualus.

„Lietuvos ir pasaulio žydų bendruomenei šie jubiliejiniai metai suteikė galimybę pristatyti unikalų Vilniaus Gaono indėlį į mūsų kultūrą, priminti apie šią asmenybę ir plačiajai visuomenei. Džiaugiamės, kad per ben Saliamono Zalmano asmenį pavyko kalbėti ir kitomis mūsų bendruomenei svarbiomis temomis, skleisti pagarbos ir supratimo žinią. Simboliška, kad diskusijų ciklą organizuojame tradicinės žydų šventės Chanukos ir Tarptautinės žmogaus teisių dienos išvakarėse.“, – sako Faina Kukliansky.

Diskusijų ciklą „Lietuvos žydų istorija: kryptys šiandienai“ galima stebėti internetu (su sinchroniniu vertimu į anglų kalbą) gruodžio 9 d., trečiadienį, 9:45-16:00 val. Lietuvos (Vilniaus) laiku. Žiūrovai turės galimybę užduoti klausimus tiesiogiai.

Renginio nuoroda Lietuvių kalba:

Renginio nuoroda Anglų kalba:

 

Renginio programa:

Papildoma informacija: Marija Navickaitė Kajotienė, tel.: +370 628 71246, marija.navickaite12@gmail.com