Sugrąžinkite juos namo: Izraelyje pagrobtų įkaitų istorijos

Sugrąžinkite juos namo: Izraelyje pagrobtų įkaitų istorijos

Manoma, kad šiuo metu „Hamas“ teroristai yra pagrobę 199 įkaitus, tarp kurių –  kūdikiai, jaunimo festivalio dalyviai, už taiką agituojantys aktyvistai, senoliai ir kariai. Kai kurių jų išniekinti kūnai jau rasti, kitų likimas nežinomas. „The Guardian“ žurnalistai Samas Jonesas ir Mattas Fidleris aprašė kai kurių jų istorijas.

Lilach Kipnis (60 m.) su vyru Eviataru (65 m.) / Yotamo Kipniso nuotr.

Dešimt vienos šeimos narių dingo po to, kai „Hamas“ spalio 7 d. užpuolė Be’eri kibucą. 60-metė Lilach Kipnis ir jos penkeriais metais vyresnis sutuoktinis Eviataras slėpėsi savo namuose, kai paskutinį kartą su jais buvo susisiekę artimieji. Tame pačiame kibuce per teroristų užpuolimą dingo dar aštuoni šios šeimos nariai: Lilach sesuo, nevyriausybinės žemės ūkio įmonės įkūrėja Shoshana Haran, jos vyras Avshalomas Haranas, jųdviejų dukra Adi Shoham, jos gyvenimo partneris Talis Shohamas bei du jų vaikai Naveh ir Yahel Shohamai, kuriems aštuoneri ir treji. Taip pat įkaitais tapo Avshalomo sesuo Sharon Avigdori bei jos dukra Noam Avigdori.

Shoshana ir Avshalomas Haranai / Facebook nuotr.

Eviataro Kipnio ir Avshalomo Harano kūnai buvo rasti spalio 17-ąją. Eviataro Kipnio slaugytojas Paulas Vincentas Castelvi buvo vienas iš trijų iš Filipinų atvykusių medicinos darbuotojų, kurie taip pat buvo nužudyti.

Yonat Or (50 m.), Droras (50 m.) bei jų vaikai, Noamas (15 m.) ir Alma (13 m.)

50-metė Yonat Or, jos vyras Droras ir du iš trijų jų vaikų – 15-os Noamas bei 13-os Alma taip pat dingo po išpuolio prieš Be‘eri kibucą.

„Ar turėčiau verkti, nes jie jau mirę? – retoriškai klausia Yonat brolis Ahalas Besorai, – o gal turėčiau džiaugtis, nes jie pagrobti, bet galbūt dar gyvi? Kiekvieną dieną meldžiu Dievą, kad sesuo su visa šeima būtų rasta gyva ir mes vėl galėtume būti kartu“.

Kanadoje gimusi moterų teisų aktyvistė, 74-erių Vivian Silver, kuri buvo viena iš aktyviausiai raginusių siekti taikos su Palestina, taip pat buvo pagrobta iš to paties kibuco.

Vivian Silver / Asmeninio albumo nuotr.

„Ji yra kovotoja už teisybę, puiki motina ir močiutė“, – France-Presse agentūrai sakė Vivian sūnus Yonatanas Zeigenas.

Holokausto istorikas Alexas Dancygas (75 m.) buvo paimtas iš Nir-oz kibuco / R. Szuchta / Facebook nuotr.

Holokaustą tyrinėjantis istorikas Alexas Dancygas (75 m.) buvo pagrobtas iš Nir-oz kibuco.

Jis yra parašęs knygų apie Lenkijos žydų bendruomenę ir žydų žudynes Antrojo pasaulinio karo metais.

„Visi gidai, dirbantys Lenkijoje esančiose Holokausto aukų atminimo vietose, daugiausia naudojasi Alexo rašytomis knygomis“, – sakė Izraelio Yad Vashem memorialo vadovas.

84-erių Ditza Heiman / Asmeninio albumo nuotr.

Ditza Heiman (84 m.) iki pat aštuoniasdešimtmečio buvo socialinė darbuotoja. Ją taip pat pagrobė iš Nir-oz kibuco, kur ji gyveno ne vieną dešimtmetį ir buvo labai vertinama bei mylima toje bendruomenėje. Jos šeima apibūdina ją kaip mylimą prosenelę ir „ramią, kupiną atjautos ir išminties moterį“.

Doron Katz Asher su viena iš savo dukterų Raz / Asmeninio albumo nuotr.

34 metų Doron Asher Katz buvo pagrobta iš Nir-oz kibuco kartu su dviem savo mažylėmis – penkerių Raz ir trejų Aviva. Taip pat dingo ir Doron mama Efrat Katz (67 m.).

„Ką jie su jomis daro? – klausia nežinios kamuojama moters sesuo Leeor Katz-Natanzon. – Kur jos laikomos? Kaip jie elgiasi su mažomis mergaitėmis?“

85-erių Amiramas Cooperis su žmona Nurit Cooper ir anūke Gali / Asmeninio albumo nuotr.

85 metų Amiramas Cooperis ir jo žmona 80-metė Nurit, kaip BBC televizijai sakė jų dukra Noa, buvo pagrobti iš savo namų Nir-oz kibuce. Moteris pasakojo, kad paskutinį kartą su tėvais kalbėjosi, kai „Hamas“ teroristai užpuolė kibucą, tačiau sugebėjo atsekti savo tėvo telefoną iki Gazos. Noa rūpinosi, kad garbaus amžiaus jos tėvai neturi būtinų vaistų ir tai mažina jų šansus išgyventi.

85 metų Yaffa Adar taip pat buvo pagrobta iš Nir-oz kibuco / Adva Adar ir Elinor Shahar / AP nuotr.

85-erių Yaffa Adar taip pat buvo pagrobta iš Nir-oz kibuco. Vėliau pasirodė vaizdo įrašas, kuriame matyti, kaip ji buvo suvyniota į rožinės spalvos audeklą ir vežama golfo vežimėliu Gazos Ruože. Nors buvo teigiančių, kad Yaffa įraše sustingusi ir tai rodo, kad ji nesupranta, kas vyksta, šeima tokią prielaidą griežtai atmetė.

„Močiutė yra žvitraus proto ir puikiai supranta, kad vyksta, – naujienų agentūrai Associated Press sakė įkaitės anūkė Adva Adar. – Ji tiesiog nepanikuoja“.

Anot anūkės, Yaffai taip pat būtini vaistai nuo aukšto kraujospūdžio ir lėtinio skausmo, kurių ji neturi.

Noamas Sagis ir jo mama Ada (75 m.) / Asmeninio albumo nuotr.

75 metų Ada Sagi gimė Tel Avive, Holokaustą išgyvenusių Lenkijos žydų šeimoje. Moteris jau pensijoje, tačiau visą gyvenimą buvo arabų kalbos mokytoja ir aktyviai kovojo už taiką regione. Ją teroristai pagrobė iš Nir-oz kibuco.

„Gal aš esu optimistas, bet tikiuosi, kad teroristai supras, jog iš tikrųjų tie 80 žmonių, kuriuos jie pagrobė iš šio kibuco, yra už taiką kovoję aktyvistai, – sako Ados sūnus Noamas. – Visa jų esybė pašvęsta taikai, meilei ir gėriui“.

Taip pat iš šio kibuco buvo pagrobti taikos aktyvistės Sharone Lifschitz 85-erių ir 83-ejų  tėvai, kurių vardų moteris neskelbia, nes bijo jiems sukelti dar didesnį pavojų.

13 metų Yahel su mama Lianne ir 16 metų seserimi Noiya / Asmeninio albumo nuotr.

16 metų Noiya yra D. Britanijos pilietė. Jos pavardė neskelbiama, nes, po to, kai teroristai netikėtai užpuolė Be’eri kibucą, mergina yra dingusi. Jos mama Lianne ir trylikametė sesutė Yahel rastos nužudytos. Tėvas Eli taip pat laikomas dingusiu.

Kol dar buvo vilties, kad Lianne su Yahel yra gyvos, artimieji pasakojo, kad nuo mergaitės veido nedingdavo šypsena, o jos mama buvo mylima dukra, sesuo, teta ir draugė, savo būvimu praturtinusi gyvenimą visų, kuriems pasisekė ją pažinoti ir mylėti.

Celine (35 m.) su mažyle Ellie / Asmeninio albumo nuotr.

35 metų Celine Ben David Nagar dingo kartu su dviem draugais pakeliui į festivalį Supernova. Jos vyrui Ido Nagarui buvo pasakyta, kad jo žmona išgyveno per išpuolį, tačiau jos draugai – ne. „Turime šešių mėnesių kūdikį, – BBC sakė Ido. – Tai turėjo būti paskutinis jos vakarėlis, kuriuo ji galės pasidžiaugti prieš grįždama į darbą. Sutarėme, kad pasiimsiu ją vidurnaktį, bet ji taip ir negrįžo namo“.

18 metų Lira Elbag buvo ką tik pradėjusi karinę tarnybą / Asmeninio albumo nuotr.

18-metės Liros Elbag šeima laukia žinių apie ką tik karinę tarnybą prie Gazos sienos pradėjusią karę praktikantę. Draugė atsiuntė jos tėvui Eli vaizdo įrašą, kuriame matyti, kaip Lira sėdi ant galinės teroristų užgrobto Izraelio karinio sunkvežimio sėdynės, kartu su dviem kitais įkaitais.

„Niekas negali suprasti, ką šiuo metu išgyvename“, – teigė merginos tėvas.

19 metų Itay Chenas karinėje tarnyboje buvo maždaug metus / Asmeninio albumo nuotr.

19-metis Itay Chenas maždaug metus tarnavo karinėse Izraelio pajėgose, kai buvo užpulta prie Gazos pasieno esanti jo bazė. Vaikino tėvas Ruby Chenas žurnalistams pasakojo, kad prieš lemtingą įvykį šeima ruošėsi jaunesniojo Itay broliuko Alono barmicvai. „Vis dar tikimės, kad ši šventė… įvyks artimiausiu metu ir joje dalyvaus visa šeima“, – sunkiai tramdydamas jausmus kalbėjo dingusio kario tėvas.

Tailandiečio Owato Suriyasri žmona Kanyarat Suriyasri rodo vyro ir jųdviejų vaikų nuotrauką / Amaury Paul / AFP / Getty nuotr.

40 metų Owatas Suriyasri iš Sisaketo provincijos rytų Tailande yra vienas dešimčių Izraelyje dirbusių migrantų, kurie, bijoma, buvo nužudyti arba pagrobti per teroristų ataką pietų Izraelyje. Būtent šioje šalies srityje daugelis atvykėlių dirbo žemės ūkio ir kitus darbus.

2021-aisiais Owatas atvyko į Izraelį dėl didesnio atlygio, už kurį tikėjosi nupirkti didesnį namą savo šeimai – žmonai ir dviem vaikams.

Kanyarat naujienų agentūrai AFP pasakojo, kad jos vyras buvo „labai draugiškas, rūpestingas ir linksmas“.

„Hamas“ teroristų atakos metu mažiausiai 18 Tailando piliečių žuvo ir dar 11 buvo pagrobti. Tarp pastarųjų ir Owatas Suriyasri.

Loren Garcovich iš Čilės ir jos vyras Ivánas Illaramendi, Ispanijos pilietis / Asmeninio albumo nuotr.

46-erių Ivánas Illarramendis yra Ispanijos pilietis, gimęs Baskijos regiono Zarautzo mieste. Jis, kartu Čilės pilietybę turinčia žmona Loren Garcovich buvo pagrobti iš Kissufim kibuco.

„Mane palaiko mintis, kad po pagrobimo jų vardai nebuvo į žuvusiųjų per išpuolius sąrašą. Net ir menka viltis pamatyti juos gyvus dabar yra svarbiausia mūsų gyvenime“, – Čilės televizijai sakė Loren tėvas Danny.

Mia Schem buvo pagrobta muzikos festivalyje Supernova / Asmeninio albumo nuotr.

21-erių prancūzė ir izraelietė Mia Schem taip pat buvo pagrobta per išpuolį muzikos festivalyje Supernova. Šią savaitę „Hamas“ išplatino pirmąjį vaizdo įrašą, kuriame matosi, kad sužalotą Mios ranką gydo nežinomas medicinos darbuotojas, o pati mergina sako, jog ją prižiūri, duoda vaistų ir jai viskas gerai. „Tik prašau, kad mane kuo greičiau pargabentų namo pas tėvus, brolius ir seseris, – vaizdo įraše maldauja ji. – Kuo greičiau išvaduokite mane iš čia. Prašau“.

26 metų Noa Argamani buvo pagrobta iš muzikos festivalio Supernova / Asmeninio albumo nuotr.

26-erių Noa Argamani, pietiniame Izraelio mieste Beeršeboje esančio Ben-Guriono universiteto studentė, kartu su mylimuoju Avinathanu Oru, taip pat buvo pagrobti iš festivalio Supernova.

Viename pirmųjų įrašų, kuriame užfiksuotos „Hamas“ teroristų žudynės muzikos festivalyje, matosi, kad Noa sėdi keturratyje už savo pagrobėjo nugaros ir šaukia „Nežudyk manęs!“. Filmuotoje medžiagoje mergina ištiesia rankas į savo vaikiną Avinataną, kurį taip pat apasupę „Hamas“ teroristai.

Pora penktadienio vakarą išvyko į dykumoje vykusį reivo festivalį, bet apie tai nepasakė Noa tėvams.

„Ji lyg ir buvo apie tai užsiminusi, bet nekonkretizavo. „Abba, ar nieko jeigu išvyksiu?“ tepaklausė ji, o aš neturėjau priežasčių jai drausti“, – pasakojo merginos tėvas Yaakovas Argamani.

Ankstų šeštadienio rytą, po šventinės maldos, Yaakovas nuėjo į Noa kambarį ir pamatė, kad jųdviejų su Avinatanu jame nėra. Mėgino dukrai skambinti, bet niekas nekėlė ragelio. Maždaug po pusvalandžio Argamani šeimai paskambino Avinatanas ir papasakojo, kas nutiko festivalyje. „Sunkiai dirbau ir kovojau, kad užauginčiau dukrą, o dabar plyšta širdis vien pagalvojus, kur ji yra ir ką jai daro“, – verkdamas kalbėjo Yaakovas, prieš televijos kamerą sėdęs su žmona Leora.

Vėliau kitame pasirodžiusiame įraše matosi, kad Noa laikoma Gazoje ir geria iš puodelio vandenį, tad šeima viliasi, kad mergina gyva grįš namo.

22 metų Shani Louk pusseserė Nicole laiko žurnalą su jos nuotrauka / Thomas Coex / AFP / Getty nuotr.

Manoma, kad 22 metų iš Berlyno į Izraelį studijuoti atvykusi Shani Louk buvo pagrobta iš to paties reivo festivalio. Jos motina Ricarda Louk tikina gavusi informacijos, kad dukra yra „gyva, bet sunkiai sužalota galva ir jos būklė kritinė“.

Hershą Goldbergą-Poliną aplinkiniai paskutinį kartą matė tuomet, kai festivalyja Supernova jį į pikapą įstūmė „Hamas“ teroristai / AP nuotr.

23 metų Kanadoje gimęs, dabar Jeruzalėje gyvenantis Hershas Goldbergas-Polinas taip pat paskutinį kartą matytas Supernovos festivalyje, kai teroristai jį įstūmė į pikapo galą pas kitus įkaitus. Vaikino mama Rachel Goldberg apibūdino jį kaip kovotoją. „Jis nėra didelis, stambus vaikinas, galinti fiziškai pasipriešinti, tačiau labai daug kas priklauso ir nuo psichologinės tvirtybės, o Hershui jos tikrai netrūksta“, – viltingai naujienų agentūrai Associated Press kalbėjo pagrobto vaikino mama.

Maya, su broliu Itay Regevu / Asmeninio albumo nuotr.

21 metų Maya Regev ir trejais metais jaunesis jos brolis Itay buvo pagrobti iš to paties festivalio.

Jaunuolių šeima rado įrašą, kuriame matosi, kad Itay Gazoje laikomas nelaisvėje. Nors Mayos vaizdo įraše nesimato, Izraelio kariuomenės pareigūnai įsitikinę, kad abu jaunuoliai yra pagrobti, tačiau daugiau informacijos nepateikė.

„Noriu žinoti, kad mano vaikai gyvi“, – sunkiai tramdydamas ašaras kalbėjo jų tėvas Ilanas Regevas.