Izraelio prezidentas pasakė kalbą Vokietijos parlamente

Izraelio prezidentas pasakė kalbą Vokietijos parlamente

Izraelio prezidentas antradienį kreipdamasis į Vokietijos parlamentą kalbėjo apie žiaurumus, įvykdytus Trečiojo reicho laikais, ir kartu gyrė glaudžius bei draugiškus abiejų šalių santykius, užsimezgusius pasibaigus Holokaustui.

Per Antrąjį pasaulinį karą Vokietijos naciai ir jų pakalikai nužudė šešis milijonus Europos žydų. „Niekada žmonijos istorijoje nebuvo tokios kampanijos, kokią vykdė naciai ir jų bendrininkai, siekdami sunaikinti žydų tautą“, – sakė Izraelio prezidentas Isaacas Herzogas, kreipdamasis į Bundestago narius.

„Niekada istorijoje jokia kita valstybė nebuvo taip, kaip nacistinė Vokietija, atsakinga už bet kokio žmogiškumo praradimą, už bet kokio gailestingumo ištrynimą, už tai, kad su tokiu siaubingu žiaurumu visame pasaulyje siekė išnaikinti visą tautą“, – sakė jis.

I.Herzogas taip pat kalbėjo apie savo tėvą, buvusį Izraelio prezidentą Chaimą Herzogą, kuris 1945 metų balandį, būdamas britų pajėgų karininkas, dalyvavo išvaduojant Bergeno-Belzeno koncentracijos stovyklą Vokietijos šiaurėje.

„Niekada nepamiršiu jo pasakojimų apie matytą siaubą. Tas dvokas. Žmonių skeletai dryžuotomis pižamomis, lavonų krūvos, pražūtis, pragaras žemėje“, – sakė Izraelio prezidentas įstatymų leidėjams. Antradienio popietę I.Herzogas ir Vokietijos prezidentas Frankas-Walteris Steinmeieris ketina apsilankyti buvusios koncentracijos stovyklos vietoje.

Po apsilankymo memorialiniame komplekse prezidentai susitiks su išgyvenusiais žmonėmis ir Vokietijos vidurinių mokyklų moksleiviais. Izraelio prezidentas lankosi Vokietijoje su valstybiniu vizitu. Pirmadienį jis viešėjo Miunchene, kur dalyvavo 1972-ųjų Miuncheno olimpinių žaidynių įkaitų dramos 50-ųjų metinių minėjimo ceremonijoje.

Per tą įkaitų dramą palestiniečių kovotojai nužudė 11 Izraelio sportininkų. Žvelgdamas į ateitį, I.Herzogas gyrė glaudžius abiejų šalių santykius ir jų bendrą įsipareigojimą kovoti su antisemitizmu.

„Izraelio ir Vokietijos partnerystė pelnė pasaulinę šlovę, todėl turime ją toliau gilinti ir puoselėti, kad ji būtų naudinga ne tik mūsų šalims, bet ir visai žmonijai“, – sakė prezidentas Bundestage.