Išskirtinis įvykis Lietuvoje: pasaulio litvakai rinksis Vilniuje

Išskirtinis įvykis Lietuvoje: pasaulio litvakai rinksis Vilniuje

Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenė kviečia gegužės 23–26 dienomis sugrįžti į Vilnių po pasaulį išsibarsčiusius litvakus, aplankyti protėvių gimtinę ir dalyvauti Penktajame Pasauliniame Litvakų Kongrese. Keturias dienas vyksiančio Kongreso programoje numatytos diskusijos, istorinių vietų lankymai bei įvairios kultūrinės veiklos, dedikuotos žydų paveldui Lietuvoje bei litvakų pasiekimams pasaulyje. Faina Kukliansky Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė© Stopkadras Pagrindiniai Kongreso akcentai – atidarymo renginys LR Seime bei pasaulinio garso kantoriaus iš JAV prof. Joseph Malovany koncertas Vilniaus choralinėje sinagogoje, koncertinis vakaras „Pasimatymas su Vilne“ dalyvaus ir čia gyvenusių ir kūrusių žydų atminimą pagerbs žymūs Lietuvos muzikai ir teatralai, teigiama pranešime spaudai.

Pagrindiniai Kongreso akcentai – atidarymo renginys LR Seime bei pasaulinio garso kantoriaus iš JAV prof. Joseph Malovany koncertas Vilniaus choralinėje sinagogoje, koncertinis vakaras „Pasimatymas su Vilne“ dalyvaus ir čia gyvenusių ir kūrusių žydų atminimą pagerbs žymūs Lietuvos muzikai ir teatralai, teigiama pranešime spaudai. Penktojo Pasaulinio Litvakų Kongreso oficialia globėja tapo LR Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

Seimo pirmininkė teigia: „Šis Litvakų Kongresas vyksta siautėjant agresijai Ukrainoje, kai karo karštinė krečia visą regioną, kuris reikšmingas ir Lietuvai, istorinei bei šiandieninei, ir visam jidiš kultūros pasauliui. Aklo žiaurumo, prievartos akivaizdoje svarbu nuolat akcentuoti žmoniškumą, atjautą, amžinąsias dvasines vertybes, iš kurių visada sėmėsi jėgos ilgametė litvakų tradicija. Tai ypač aktualu dabar, kai Europos rytuose vėl kelia galvą agresyvus, imperinis antisemitizmas, kraipantis istorinius faktus ir manipuliuojantis žmonių jausmais. Turime tam pasipriešinti!“

 

Lietuvos žydai kviečia paminėti Holokausto aukų atminimo dieną, prisimenant išžudytų žmonių istorijas   Lietuvos žydai smerkia išpuolį prieš memorialą Holokausto aukoms „Pasaulinis Litvakų Kongresas Vilniuje siunčia žinią visam pasauliui, kad žydiškumas Lietuvoje turi ne tik praeitį. Šiomis dienomis mes kviečiame atviram pokalbiui apie litvakų kultūros ateitį ir kaip svarbu ją perduoti mūsų vaikų bei anūkų kartoms. Esu tikra, kad ir Lietuvos valstybė yra suinteresuota, kad visi pasaulio litvakai savo gimtojoje protėvių žemėje jaustųsi kaip namuose“ – teigė Faina Kukliansky.