Lietuvos žydų genocido dieną Prezidento rūmų kieme įvyko kompozitoriaus Jievaro Jasinskio sukurtos „Simfonijos iš Šiaurės Jeruzalės“ premjera

Lietuvos žydų genocido dieną Prezidento rūmų kieme įvyko kompozitoriaus Jievaro Jasinskio sukurtos „Simfonijos iš Šiaurės Jeruzalės“ premjera

Fotografavo Polina Butkienė

Minint Lietuvos žydų genocido dieną Prezidento rūmų kieme įvyko kompozitoriaus Jievaro Jasinskio sukurtos „Simfonijos iš Šiaurės Jeruzalės“ premjera. Kūrinį atliko Vilniaus miesto Šv. Kristoforo kamerinis orkestras bei kviestiniai klasikos, džiazo ir folkloro muzikantai. Ypatingas svečias – Artimųjų Rytų styginiais instrumentais grojantis multiinstrumentalistas iš Izraelio Yaron Cherniak. Jungtiniam kolektyvui dirigavo LNOBT vyr. dirigentas Ričardas Šumila.

„Kurdami šią Holokausto 80-mečiui skirtą šiuolaikinę simfoniją, mąstėme apie šimtametį žydų bendruomenės indėlį į Lietuvos kultūrą ir ekonomiką bei tą tragišką netektį, kurią dar savo akimis matė mūsų seneliai.

 

Šiuo muzikiniu projektu siekiame pagerbti Lietuvoje gyvenusių žydų atminimą ir išreikšti solidarumą žydų bendruomenei“, – savo mintimis dalinasi idėjos autorius, senoviniais hebrajų instrumentais šofarais grojantis Tadas Daujotas.

„Kadaise Lietuvos sostinėje gyveno gausi žydų bendruomenė, todėl Vilnius yra vadinamas Šiaurės Jeruzale. Kurdami „Simfoniją iš Šiaurės Jeruzalės” norime parodyti, kaip glaudžiai persipina lietuvių ir žydų istorija, šioje muzikinėje kelionėje, kurios metu buvo galima išvysti svarbiausias Izraelio ir Lietuvos istorijos akimirkas“, – pasakoja komėjeozitorius Jievaras Jasinskis.

„Labai džiaugiuosi, kad esu pakviestas dalyvauti šiame unikaliame projekte. Jievaras yra labai talentingas kompozitorius ir su juo dirbti be galo įdomu. Man niekada dar neteko nieko panašaus matyti, kuomet klasikinė muzika persipina su Artimųjų Rytų melodijomis bei lietuvių folkloru“, – savo mintimis dalinosi net tris egzotiškus instrumentus į Lietuvą atsivežęs multiinstrumentalistas iš Izraelio Yaron Cherniak. Apie „Simfonijos iš Šiaurės Jeruzalės” scenarijų pasakodamas idėjos autorius

Tadas Daujotas atskleidžia, kad šis Holokausto 80-mečiui skirtas kūrinys – tai muzikinė kelionė, kurioje pamatysime kaip gimė žydų tauta, susitiksime su Biblijos herojais Abraomu (2000 m. prieš Kristų) ir Dovydu (1000 m. prieš Kristų) bei pamatysime vieną tragiškiausių įvykių Izraelyje – Jeruzalės sugriovimą (70 m. po Kristaus), po kurio žydai turėjo palikti savo gimtinę ir išsibarstė po visas pasaulio tautas.

Toliau muzikiniu greitkeliu skriejantys žiūrovai bus perkelti į kitą pasaulio pakraštį – Lietuvą, kur išgirdo Geležinio vilko staugimą (1323 m.), pamatė, kaip žydai atkeliavo į Lietuvą (XIV a.), atėjo pasiklausyti Vilniaus Gaono išminties (XVIII a.) bei išvydo, kaip tamsos jėgos apgaubia Lietuvą ir visą Europą (1941–1944 m.).

Be abejonės, Holokausto tragedija – tai pati jautriausia „Simfonijos iš Šiaurės Jeruzalės“ dalis. Bet tame chaose neužgęsta viltis ir po mirtinos tylos pasigirsta pergalingi senovinio hebrajiško rago – šofaro – garsai, skelbiantys džiaugsmingą žinią apie Izraelio valstybės atkūrimą (1948 m.). XX-ame amžiuje muzikinė kelionė suintensyvėja ir žiūrovai pamatė Jeruzalės suvienijimą (1967 m.), Sovietų Sąjungos griuvimą ir Lietuvos valstybės atkūrimą (1990 m.).

Simfonijos pabaiga – tai 2021 metais minimas Holokausto 80-metis. Premjera iš LR Prezidento rūmų kiemo, rugsėjo 23 d., buvo tiesiogiai transliuojama per LRT Plius.

Spalio 3 dieną šis muzikinis projektas aplankys Biržus, o spalio 8 dieną „Simfonija iš Šiaurės Jeruzalės“ skambės Didžiosios akcijos Kauno gete 80-mečiui skirtame koncerte, kuris yra įtrauktas į „Kaunas 2022 Istorijų“ festivalio programą.

diena.lt