Vilniaus sinagogai nebegrės griūtis

Vilniaus sinagogai nebegrės griūtis

Vilniaus sinagogoje (Gėlių g. 6, Vilnius) vykdomi avarinės grėsmės šalinimo darbai.

Iki jų maldos namai buvo avarinės būklės. Stogas buvo kiauras, todėl patalpas smarkiai veikė aplinka. Dėl to dalis perdangos ir vidinis kupolas buvo įgriuvę, puvo medinės stogo konstrukcijos, iro sienų mūras.

Siekiant išvengti nelaimės ir likviduoti pavojingą situaciją, paremiamos medinės perdangos ir stogo laikančiosios konstrukcijos, kad nebelinktų į patalpą. Prakiurusi stogo danga keičiama laikina, taip patalpas apsaugant nuo drėgmės ir kitokios gamtos poveikio. Taip pat ardoma silikatinių plytų siena bei metalinės konstrukcijos, kurios ne tik vizualiai darkė sinagogos fasadą, bet ir ardė sienų mūrą, taip keldamos pavojų visam pastatui.

Šiems darbams Kultūros paveldo departamentas (toliau – Departamentas) skyrė virš 50 tūkst. litų iš Paveldotvarkos 2014 metų programos. Dar 5 tūkst. litų skyrė Vilniaus žydų religinė bendruomenė. Avarinės būklės likvidavimo darbų projektą parengė architektė Irena Staniūnienė.

Departamento direktorė Diana Varnaitė darbus sinagogoje vertina kaip privalomus. „Šiandien Vilniaus sinagoga yra viena iš kelių išlikusių sostinėje, o kadaise žydų gausiame Vilniuje jų buvo apie šimtą. Tebeišlikusius žydų maldos namus privalome išsaugoti ateities kartoms. Tai yra ne tik pagarba žydų bendruomenei, bet ir Vilniaus veido išsaugojimas – juk sostinę pristatome kaip Lietuvos Jeruzalę. O šiandien Gėlių gatvėje esančios sinagogos nežinantys gali ir nepastebėti – sinagoga sunkiai atpažįstama. Norint pastatui sugrąžinti pirmykštę išvaizdą, ateityje laukia dar daug darbų, tačiau kol jų sulauksime, darome, ką galime – šaliname griūties galimybę ir lygiagrečiai rengiame restauravimo darbų projektą, kad šiuos darbus galėtume pradėti kuo greičiau”.

Vilniaus sinagoga pastatyta XIX a. pradžioje – tarp 1817 ir 1833 metų vietoj buvusių medinių pastatų, priklausiusių pirkliui Zaveliui Peisachovičiui. Sinagoga XIX a. antroje pusėje buvo daug kartų rekonstruota ir plėsta. Ji veikė iki pat 1940 m. Po Antrojo pasaulinio karo sinagogos pastate buvo sandėliai ir butai, o nuo XX a. paskutinio dešimtmečio pastatas apleistas.
Paskutinį kartą redaguota2014 – 08 – 19

kpd.lt