Išeiviai iš Panevėžio į gimtąjį miestą sugrįžo kaip svečiai, norėdami aplankyti Panevėžio žydų bendruomenę. Bendruomenėje viešėjo Larry Shumanas su žmona Barbara – svečiai iš Pitsburgo (JAV, Pensilvanijos valstija). Jų senelis Jakobas Shumanas bei proseneliai Natanas ir Jelka Shumanai buvo kilę iš Panevėžio ir emigravo į JAV 1890 metais.
Susitikimo akimirkos / PŽB nuotr.
Taip pat apsilankė Garry Kaiserlis iš JAV. Jo senelis Izraelis ir prosenelė Julija Levit (Panevėžyje jų pavardė buvo Cezarskiai) emigravo į JAV apie 1880–1890 metus. Pagyvenusi pora atsivežė įdomią istoriją apie savo tėvą ir motiną, kurie gimė Panevėžyje.
Žydų šeimos, kurios iki Antrojo pasaulinio karo gyveno Panevėžyje, šiandien yra išsibarsčiusios po visą pasaulį. Dar carinės Rusijos laikais, XX a. pradžioje, daugelis Panevėžio žydų emigravo į įvairias Amerikos šalis: Čilę, Argentiną, Braziliją, Kanadą, Meksiką, JAV, taip pat į Pietų Afrikos Respubliką ir Australiją. Todėl Panevėžio žydų bendruomenėje dažnai lankosi svečiai iš šių šalių.
Susitikimo akimirkos / PŽB nuotr.
Panevėžio žydų bendruomenės pirmininkas Gennady Kofmanas sakė: „Mums visuomet malonu priimti svečius, kurie domisi savo protėvių šaknimis. Dar maloniau, kai galime suteikti jiems daugiau informacijos apie jų giminę. Tokie susitikimai naudingi ne tik svečiams, bet ir visai bendruomenei“.
Svečiai džiaugėsi galėdami susipažinti su Panevėžio miestu bei išlikusiu žydų kultūros paveldu – jie aplankė garsiąją Panevėžio ješivą, hebrajų gimnaziją, senąsias žydų kapines ir išgirdo tragišką jų istoriją.
Panevėžio žydų bendruomenės svečių knygoje svečiai paliko tokius atsiliepimus:
„Mums buvo didelė privilegija aplankyti žydų bendruomenę Panevėžyje. Dėkojame už gražias dainas – tai buvo didžiulis malonumas sutikti jus ir praleisti laiką jūsų žydų centre.“
Panevėžio Žydų bendruomenė pasipildė naujais archyviniais dokumentais, pasakojančiais tragišką miesto žydų šeimų Holokausto istoriją.
Susitikimo akimirkos / PŽB nuotr.