Atminties projekto susitikime – LŽB desantas

Atminties projekto susitikime – LŽB desantas

Šiomis dienomis Lietuvos žydų bendruomenės  atstovai vieši Salonikuose, Graikijoje kur vyksta pirmasis tarptautinio ECHOES projekto pristatymas, kuriame dalyvaujame. Moderni projekto „Atminties Aidai“ idėja – stiprinti Holokausto švietimą pasitelkiant pažangias DI technologijas ir tarptautinę partnerystę, užtikrinant istorinį tikslumą ir etikos laikymąsi.

Dovilė Rūkaitė
LŽB projektų vadovė

LŽB projektų vadovė Dovilė Rūkaitė pristato litvakų veiklas / LŽB nuotr.

Interaktyvūs DI sprendimai ir tarpdisciplininis bendradarbiavimas leis sukurti įtraukią mokymosi patirtį įvairioms kartoms. Šalia darbinių susitikimų daug dėmesio skiriame ir miesto žydų istorijai ir bendruomenei. Lankomės žydų muziejuje, pažintiniuose turuose ir istorinę atmintį puoselėjančiose institucijose. Dalinamės akimirkomis ir trumpa vietos istorija.

Projekto „Atminties aidai“ dalyvių susitikimas Salonikuose / LŽB nuotr.

O Salonikų žydų istorija yra ilga ir turtinga, siekianti daugiau nei du tūkstančius metų. Manoma, kad pirmieji žydai į Salonikus atvyko apie 140 m. pr. Kr. ir per helenistinį bei romėnų laikotarpius bendruomenė augo. Miestas tapo svarbiu žydų centru Osmanų imperijos valdymo metu, o po 1492 m. žydų išvarymo iš Ispanijos, Salonikai tapo pagrindiniu sefardų žydų kultūros ir intelektualinio gyvenimo centru, pritraukdami daugybę iš Ispanijos ir Portugalijos atvykusių žydų. Dėl didelio žydų gyventojų skaičiaus ir klestinčios kultūros, Salonikai buvo praminti “Izraelio motina” ir “Balkanų Jeruzale”.

Projekto „Atminties aidai“ dalyvių susitikimas Salonikuose / LŽB nuotr.

Sefardų žydai Salonikuose sukūrė unikalią kultūrą, kuri sujungė ispanų, žydų ir vietines graikų tradicijas. Jie kalbėjo ladino kalba, kuri buvo senosios ispanų kalbos ir hebrajų kalbos mišinys, ir sukūrė turtingą literatūrą, muziką bei papročius. Salonikai tapo svarbiu prekybos centru, o žydų pirkliai vaidino reikšmingą vaidmenį miesto ekonomikoje. XVI amžiuje buvo įkurta Talmud Tora Hagadol, svarbi rabinų mokykla, pritraukusi studentų iš viso pasaulio.

Projekto „Atminties aidai“ dalyvių susitikimas Salonikuose / LŽB nuotr.

Tačiau šis klestėjimas baigėsi Antrojo pasaulinio karo metu. Graikiją okupavus nacistinei Vokietijai ir jos sąjungininkams, Salonikų žydų bendruomenė patyrė žiaurius persekiojimus. 1943 m. žydai buvo suvaryti į getus, o vėliau didžioji jų dalis – apie 46 000–50 000 žmonių – buvo deportuoti į Aušvico-Birkenau koncentracijos stovyklą ir ten nužudyti. Tai sudarė daugiau nei 90% miesto žydų populiacijos ir beveik visiškai sunaikino šimtmečius gyvavusią bendruomenę.

Projekto „Atminties aidai“ dalyvių susitikimas Salonikuose / LŽB nuotr.

Po karo nedidelė dalis išgyvenusių žydų grįžo į Salonikus ir bandė atkurti savo bendruomenę. Tačiau jų skaičius buvo labai mažas, o daugelis patraukė į Izraelį ar kitas šalis. Nepaisant patirtos tragedijos, Salonikų žydų bendruomenė išliko ir iki šiol saugo savo istoriją bei kultūrinį paveldą. Mieste yra keletas sinagogų ir žydų kultūros paveldo objektų, primenančių turtingą ir tragišką šios bendruomenės istoriją.

#AtmintiesAidai #ECHOES #HistoricalMemory #HolokaustoEdukacija #IstorinėAtmintis #Rememberance #Jewishidentity #CERV #EuropeanCommission