Gegužės 12 dieną Panevėžyje svečiavosi Noah ir Fyances Schoen (Milinsky) šeima, atvykusi iš JAV, Pitsburgo miesto Pensilvanijos valstijoje. 32-ejų Noah, gimęs Pitsburge, yra istorikas ir pedagogas, nagrinėjantis Holokausto tragediją, dėstantis Holokausto centre. Jis ne tik tyrinėja istoriją, bet ir vykdo edukaciją aukštu profesionalumo lygmeniu.
Jo auditorija – įvairių tautybes žmonės. Jo paskaitose akcentuojamos antisemitizmo formas – nuo išankstinių nuostatų iki genocido. Būdamas liudininku tragiškų įvykių, 2012 metais įvykusių sinagogoje „Gyvenimo medis“, Noah stengiasi ugdyti supratimą apie žydų istoriją ir kylančius iššūkius.
Viešnagės akimirkos / PŽB nuotr.
Jo žmona Fyances, 31-erių pedagogė, daugiausia dirba su 11–14 metų vaikais, o vasaromis vadovauja vaikų stovyklai. Tėvo šeima, Benjamenas Birbshteinas, 1880 metais gimė Panevėžyje. Protėviai Chaimanas ir Molė emigravo į JAV po Benjameno gimimo, tačiau šeima išsaugojo žinias apie savo litvakišką kilmę.
Viešnagės akimirkos / PŽB nuotr.
Svečiai aktyviai domėjosi Panevėžio žydų bendruomenės veikla ir edukacinėmis programomis, skirtomis kovai su antisemitizmu. Bendruomenės pirmininkas Gennady Kofmanas pristatė iniciatyvas, kurių pagalba moksleiviai supažindinami su žydų tradicijomis, istorija ir Holokausto pasekmėmis. Vizito metu svečiai peržiūrėjo istorines nuotraukas bei archyvinę medžiagą, taip pat diskutavo apie antisemitizmą Europoje ir JAV. Jie išklausė bendruomenės pirmininko G. Kofmano pasakojimą apie sovietmečiu sunaikintas senąsias žydų kapines bei atkurtą „Atminimo“ skverą. Pirmininkas papasakojo, kaip jo ir bendruomenės narių pastangomis buvo pastatytas paminklas „Liūdinti žydų motina“.
Svečiams buvo pravesta ekskursija po įvairias istorines Panevėžio žydų paveldo vietas.
Atvykėliai paliko šiltą įrašą Panevėžio žydų bendruomenės svečių knygoje ir išvažiavo kupini geriausių įspūdžių.
Viešnagės akimirkos / PŽB nuotr.