Žydų tautos tradicijos yra gilios ir sudėtingos, apimančios religinius, kultūrinius, bei kasdienius gyvenimo aspektus, kurie puoselėjami tūkstančius metų. Žydų tautos tapatybės ir vertybių pagrindą sudaro judaizmas, kuris yra viena iš seniausių pasaulio religijų, ir jo suformuotos praktikos bei papročiai.
Danguolė Grincevičienė, Irena Žavoronkova, Renata Markinienė
Asociacija ,,Paribio pažinimo centras“
Asociacija ,,Paribio pažinimo centras“, bendradarbiaudama su Švenčionių rajono žydų bendruomene bei jos pirmininku Moisejumi Šapiro, įgyvendino tęstinį projektą ,,Paribio litvakų tradicinių švenčių sąsajos su dabartimi“, kurį dalinai finansavo Tautinių mažumų departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės.
Tradiciniai žydų patiekalai / Organizatorių nuotr.
Projekto tikslų ir uždavinių siekimas reikalavo kruopštaus pasirengimo, planavimo ir atsakingo veiklų vykdymo. Asociacijos bendruomenės tikslas buvo išsamiau pažinti žydų tautos tradicijas, papročius bei išsaugoti šią istorinę atmintį menančią medžiagą, ir šiuolaikinėmis patraukliomis priemonėmis pateikti Paribio regiono visuomenei. Bendruomenės nariai rinko medžiagą apie žydų bendruomenių gyvenimą paribio regione: tautos papročius, tradicijas, buities ypatumus, socialinius santykius.
Konferencijos akimirkos / Organizatorių nuotr.
2024 m. lapkričio 24 d. asociacija ,,Paribio pažinimo centras“ organizavo baigiamąją konferenciją Vilniaus mieste žydų bendruomenės kavinėje ,,Beigelių krautuvėlė“, kuri tarsi sinagoga pasauliečiams, vieta kur skamba muzika, vyksta edukacijos, nenutyla kalbos ir visada kvepia žydišku maistu. Konferenciją pradėjo asociacijos pirmininkė Danguolė Grincevičienė pasveikindama konferencijos dalyvius ir supažindindama juos su projekto tikslais. Švenčionių rajono žydų bendruomenės pirmininkas Moisej Šapiro dėkojo už bendradarbiavimą ir domėjimąsi žydų tradicijomis: ,,Jūsų atvirumas ir smalsumas prisideda prie kultūrinės įvairovės supratimo ir bendruomenės stiprinimo“. Asociacijos bendruomenė, konferencijos dalyviai kartu su edukatore Dovile Rūkaite įsiliejo į chalos (žydiškos pynutės) gamybos procesą, dalyvavo edukacijoje „Nuo beigelio iki chalos: kalendorinės žydų šventės ir tradicinis maistas“, ragavo beigelius su humusu ir daržovėmis, žydiško čiolento (tradicinis lėtai troškintas jautienos šabo troškinys), klausėsi edukatorių pasakojimų apie žydų virtuvę, žydų religijos ir kultūros tradicijas. Konferencijos metu skambėjo Pabradės fanfarinio orkestro vadovo Bronislovo Vilimo ir solisto Liudo Grincevičiaus atliekami žydiški kūriniai.
Švenčionių r. žydų bendruomenės pirmininkas Moisejus Šapiro ir edukatorė Dovilė Rūkaitė / Organizatorių nuotr.
Projekto dalyviai išsamiau pažino vienos iš Lietuvos tautinės mažumos kultūros ir istorijos ypatumus, susipažino su litvakų tradicinių švenčių sąsajomis su dabartimi. Drąsiai galime teigti, kad vykdyto projekto tikslai pasiekti. Nuoširdžiai dėkojame Tautinių mažumų departamentui prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės už ilgametį ir tikslingą bendradarbiavimą, suteiktą galimybę organizuoti prasmingas veiklas, kurių dėka vyksta pažintis su Lietuvos tautinių mažumų paveldu. Tikime, kad bendros pastangos ir dialogas padeda puoselėti tarpusavio pagarbą bei toleranciją. Dėkojame Švenčionių rajono žydų bendruomenės pirmininkui Moisej Šapiro, lektoriams, Pabradės fanfarinio orkestro vadovui Bronislovui Vilimui, solistui Liudui Grincevičiui, konferencijos dalyviams už bendradarbiavimą, už geranoriškumą ir nuoširdumą.