Panevėžiečiai paminėjo Tarptautinę Holokausto aukų atminimo dieną

Sausio 27 d. Panevėžyje, kaip ir visame pasaulyje, buvo paminėta Tarptautinė Holokausto aukų atminimo diena. Prie memorialo Liūdinti žydų motina padėti vainikai, buvo sakomos kalbos, skaitomi pranešimai.

G. Kartano nuotr.

Rengenį pradėjo Panevėžio m. žydų bendruomenės pirmininkas Genadijus Kofmanas.

„Holokaustas palietė kiekvieną žydų šeimą. Mirtina neapykantos ir naikinimo mašina nusinešė 6 milijonus žydų gyvybių. Tai buvo kraują stingdantis nusikaltimas žmogiškumui. Nusikaltėlių planuose tai turėjo būti mirtinas smūgis žydų tautai. Tačiau ji atsilaikė savo tikėjimu ir jo įkvėpta dvasios stiprybe. Pagerbdami aukų atminimą dar kartą prisimename šią tragediją, sukrėtusią pasaulį ir atvėrusią jam akis. Šiandien dar kartą sakome – niekas neužmiršta, todėl tai nebepasikartos“, – minėjime kalbą sakė Panevėžio miesto meras Rytis Račkauskas.

Renginyje taip pat dalyvavo ir kalbėjo Panevėžio raijono meras Povilas Žagunis, garsus  Lietuvos sportininkas martonininkas Vaidotis Jurėnas ir kiti.

Jurijus Grafmanas perskaitė maldą Holokausto aukoms.

Po minėjimo dalyviai vyko į masinę žudynių vietą Kurganavos miške, kur uždegė žvakutės ir pagerbė žuvusiuosius. Skaičiuojama, kad Kurganavos miške nužudyta per 8 tūkstančius Panevėžio žydų, o Žaliojoje girioje – 5,5 tūkstančiai. Po pagerbimo Panevėžio miesto žydų bendruomenės patolpose vyko nuotraukų parodos „Holokausto tragedija“ atidarymas.

G. Kartano nuotr.

Sausio 27-ąją Lietuva, drauge su Jungtinėmis Tautomis, mini Tarptautinę Holokausto aukų atminimo dieną. Šią dieną 1945 metais buvo išlaisvinta Aušvico (Berkinavo) koncentracijos stovykla Lenkijoje. Tai – didžiausia Vokietijos nacių įkurta koncentracijos ir naikinimo stovykla, kurioje nužudyta apie 1,5 milijono žmonių, iš jų apie 1 milijonas žydų.

Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja 2005 metų lapkričio 1 dienos rezoliucija paskelbė sausio 27-ąją kasmetine Tarptautine Holokausto aukų atminimo diena. Šioje rezoliucijoje atmetamas Holokausto neigimas, smerkiama diskriminacija ir prievarta religiniu ar etniniu pagrindu.

G. Kartano nuotr.