Lietuvos Jeruzalės tiltai nušvis Izraelio vėliavos spalvomis

Lietuvos Jeruzalės tiltai nušvis Izraelio vėliavos spalvomis

PRANEŠIMAS  SPAUDAI
Lietuvos žydų (Litvakų) bendruomenės iniciatyva, bendradarbiaujant su Vilniaus miesto savivaldybe, balandžio 14 d. vakare trys sostinės tiltai nušvis Izraelio vėliavos spalvomis. Taip Vilnius paminės 73-iąsias Izraelio valstybės nepriklausomybės metines.
Baltasis, Žaliasis ir Karaliaus Mindaugo tiltai nuo trečiadienio vakaro iki ketvirtadienio saulėlydžio bus apšviesti balta ir mėlyna spalvomis – būtent šias spalvas Izraelio vėliavoje pasiūlė naudoti litvakas Dovydas Volfsonas, XIX a. viduryje gimęs Darbėnų miestelyje.
„Vilnius visame pasaulyje yra vadinamas Lietuvos Jeruzale, nes čia gimė, gyveno, mokėsi ir kūrė svarbios žydų kultūros ir istorijos asmenybės. Dalis jų aktyviai prisidėjo ir prie nepriklausomos Izraelio valstybės kūrimo ir stiprinimo, todėl Vilniaus ryšys su Izraeliu ir jo žmonėmis yra ypač ryškus ir gilus.“, – sako Faina Kukliansky, Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenės pirmininkė.
Sostinėje ir šiandien gausu žydiško paveldo – miesto senamiestyje kiekvienoje gatvėje ar name galima rasti žydų kultūros, architektūros, meno, litvakiško kulinarinio paveldo pėdsakų. Pasak F. Kukliansky, pastaraisiais metais pastebimas išaugęs visuomenės susidomėjimas žydų istorija ir kultūra, vis daugiau lietuvių atranda litvakų paveldą. Susidomėjimas Lietuva jaučiamas ir iš Izraelio – iki pandemijos Lietuvoje sparčiai augo turistų iš Izraelio skaičius, kurie čia vyko ieškoti šaknų ir lankyti istorinių vietų.
Vilnius turi tradiciją kartu su visu pasauliu švęsti svarbias datas ir sukaktis, apšviečiant miesto infrastruktūros objektus. „Džiaugiuosi, kad šiandien Vilnius nušvinta Izraelio spalvomis, taip išreikšdamas draugystę su šia valstybe. Vilniuje esantis žydų kultūros paveldas – viena iš svarbiausių ir seniausių jungčių, tačiau Izraeliui esame įdomūs ne tik dėl praeities, bet ir dėl ateities – Vilnių ir Lietuvą atranda ir Izraelio verslininkai“, – sako Faina Kukliansky.
Nepriklausoma Izraelio valstybė įkurta 1948 metais, praėjus 3 metams po Antrojo pasaulinio karo. Litvakai ir jų palikuonys tapo vieni aktyviausių Izraelio kūrėjų, žymių politikų ir valstybės vadovų – pavyzdžiui, dabartinis Izraelio premjeras Benjaminas Netanjahu yra Lietuvos žydo Natano Mileikovskio, 1930 metais atvykusio į Palestiną, anūkas. Šiandien Izraelyje gyvena virš 9 milijonų žmonių.
Kontaktinis asmuo: Michail Segal, mob.tel. 8 650 75939, el. paštas: michails@sc.lzb.lt