Paneriuose – simbolinis Holokausto aukų pagerbimas

Paneriuose – simbolinis Holokausto aukų pagerbimas

                     

PRANEŠIMAS SPAUDAI  

Vilnius, 2021 m. balandžio 7 d.

Paneriuose – simbolinis Holokausto aukų pagerbimas

Balandžio 8 d., 12 val., minint Yom HaShoah – Holokausto ir heroizmo atminimo dieną, Panerių memoriale vyks simbolinė Holokausto aukų pagerbimo akcija. Laikantis visų saugumo reikalavimų, Lietuvos žydų bendruomenės atstovai, diplomatai ir likę gyvi Vilniaus geto kaliniai prie paminklų ir masinių žudynių duobių padės akmenukus ir gėlių, kantorius sukalbės Kadišą – maldą už mirusiuosius.

„Tradiciškai šia proga vykdavo Gyvųjų maršas, atkartojantis pasmerktųjų mirti kelią nuo Panerių geležinkelio stoties iki Panerių memorialo, tačiau dėl pandeminės situacijos šiemet minėjimas nebus masinis. Susirenkame vos keli, kurie neša atsakomybę už Holokausto atminties išsaugojimą ir perdavimą ateities kartoms – juk šiemet sukanka 80 metų nuo Holokausto Lietuvoje pradžios. Su mumis šiandien yra ir tų baisių įvykių liudininkas – Kauno geto kalinys Dovydas Leibzonas“, – sako  Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky.

Aukų pagerbime  taip pat dalyvaus LR Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė – Nielsen, Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis, Lietuvoje reziduojančių diplomatų bendruomenės atstovai: Izraelio ambasadorius Yossy Levy, Vokietijos ambasadorius Matthias Sonn ir JAV ambasadorius Robert S. Gilchrist. „JAV Holokausto muziejuje, Panerių žudynių vietą žyminčiame memoriale, visada dega atminimo žvakės – Panerių vardas reiškia skausmą ir didelę Lietuvos žydų bendruomenės netektį. Šiandien visame pasaulyje pagerbiame Holokausto aukas – milijonus žmonių, kurių gyvenimas buvo tragiškai nutrauktas. Man svarbu, kad kartu su kolegomis diplomatais galiu būti čia ir pagerbti Panerių aukas“, – sako JAV ambasadorius.

Žydų kalendoriuje „Yom Hashoah Ve-Hagevurah“ žymima 27 Nisano mėnesio dieną – savaitę po septintosios žydų Pesacho dienos ir savaitę iki Yom Hazikaron (Kritusių Izraelio karių atminimo dienos). 1951 metais Knesetas šią datą, kuri kiekvienais metais pagal mėnulio kalendorių būna vis kitą dieną, pasirinko siekiant simboliškai susieti žydų tautos svarbias istorines ir religines datas – Pesachą, gedulo laikotarpį pagal judaizmo tradiciją ir 1943 m. balandžio 19 d. kilusį Varšuvos geto sukilimą. Šiandien Yom HaShoah proga žmonės ir žydų bendruomenės visame pasaulyje prisimena Holokausto aukas ir herojus, o Izraelio valstybėje saulei leidžiantis ir 11 val. ryto garso sirenos dviem minutėms sustabdo eismą tyliam aukų paminėjimui. Šią dieną visame Izraelyje tiek radijo, tiek televizijos programos susijusios su žydų likimu per Antrąjį pasaulinį karą, o teatrai, kino teatrai, barai ir kitos viešosios vietos būna uždarytos.

Šiemet sukanka 80 metų nuo Holokausto Lietuvoje pradžios: per Antrąjį pasaulinį karą išžudyta apie 90 proc. iš daugiau kaip 200 tūkst. Lietuvos žydų. Paneriuose buvo nužudyta ir užkasta apie 100 000 žmonių: 70 000 žydų, 20 000 lenkų ir apie 8 000 rusų belaisvių.

Šiuo metu Lietuvoje gyvena apie 3 tūkst. žydų. Karo metais išgelbėti apie 8 tūkst. Lietuvos žydų, dar maždaug tiek pat liko gyvi, nes spėjo pasitraukti. Izraelyje įsikūręs Holokausto studijų centras „Yad Vashem“ už žydų gelbėjimą Pasaulio tautų teisuoliais yra pripažinęs apie 900 lietuvių.

Kontaktinis asmuo: Michail Segal, mob.tel. 8 650 75939,  el. paštas: michails@sc.lzb.lt

Holokausto aukų atminimo dienos išvakarės Panerių memoriale