Chiunė Sugihara – Japonijos diplomatas, padėjęs karo metais apie 6 tūkst. Lietuvos, Lenkijos ir Vokietijos žydų pabėgti iš Europos

Chiunė Sugihara – Japonijos diplomatas, padėjęs karo metais apie 6 tūkst. Lietuvos, Lenkijos ir Vokietijos žydų pabėgti iš Europos

Kaunas.lt

Šalyje minint Ch. Sugiharos metus, į Kauną trečiakart sugrįžo diplomato Sugiharos savaitės renginių ciklas. Šiemet festivalis išplėtė savo geografiją – iš arčiau pažinti japonų kultūrą bei šalis jungiančią istoriją kviečia daugiau kaip 50 įvairių renginių Kaune, Druskininkuose, Vilniuje bei Telšiuose. Gausią programą vainikavo pačioje Kauno širdyje, Laisvės al. iškilusi beveik 4 metrų aukščio bronzinė skulptūra, įamžinusi drąsiojo Japonijos konsulo atminimą. Paminklo atidengime dalyvavo Japonijos ambasadorius Lietuvoje Shiro Yamasaki.

Skulptūros Cijunei Sugiharai atidengimas Kaune. Kaunas, 2020-10-17 (Teodoras Biliunas/Fotobankas)

 „Sugiharos savaitė šiais metais miestui dovanojo ne tik renginius, supažindinančius su Pasaulio tautų teisuolio veikla, jo biografija bei Japonijos kultūra. Festivalio kulminacija tapo iškiliu momentu –skulptūros, skirtoas Ch. Sugiharos drąsai atminti. Labai simboliška, kad, minint 80-ąsias konsulo veiklos Kaune metines, monumentas iškilo būtent greta Laisvės alėjos. Juk Sugihara tūkstančiams žmonių dovanojo laisvę. Tikiu, kad tai dar labiau sutvirtins lietuvių, japonų bei žydų tautas mus jungiančioje istorijoje“, – kalbėjo Kauno meras Visvaldas Matijošaitis.

Kauno meras V.Matijošaitis, LŽB pirmininkė F. Kukliansky, Kauno žydų bendruomenės pirmininkas G.Žakas

 

Pasaulį keitęs kilnumas

Chiunė Sugihara – Japonijos diplomatas, 1939–1940 metais rezidavęs Kaune kaip Japonijos imperijos vicekonsulas. Antrojo pasaulinio karo metais jis padėjo apie 6 tūkst. Lietuvos, Lenkijos ir Vokietijos žydų pabėgti iš Europos, išduodamas jiems tranzitines Japonijos vizas. Taip jis rizikavo savo karjera, nes oficialiai tam neturėjo Japonijos vyriausybės pritarimo.

1940 m. rugsėjį, kuomet konsulatas buvo uždarytas, Ch. Sugihara ir toliau pasirašinėjo vizas „Metropolio“ viešbutyje. Liudininkų teigimu, paskutinėmis akimirkomis prieš išvažiuojant į Vokietiją, konsulas pildęs vizas netgi traukinyje Ryga–Berlynas, kurias pasirašytas mesdavęs pro traukinio langą. Manoma, kad galėjo būti išduota iki 10 tūkst. vadinamųjų „gyvybės vizų“. Už savo veiklą, išgelbėjusią tūkstančius gyvybių nuo baisios lemties, Izraelio vyriausybė japonų diplomatą titulavo Pasaulio tautų teisuoliu.

Istorinės atminties vieta

Paminklas Ch. Sugiharos atminimui įamžinti papuošė erdvę greta viešbučio „Metropolis“, kur prieš išvykdamas į Berlyną humaniškumo idėją skleidė japonas. Beveik 4 metrų aukščio skulptoriaus Martyno Gaubo kūrinyje „Chiunei Sugiharai atminti“ vaizduojamos ratu į dangų besiveržiančios origami formos gervės, pagamintos iš platinuotos bronzos.

Skulptūros pagrinde visiems laikams išliks Č. Sugiharos antspaudas bei Japonijos konsulo veiklą įprasminantys žodžiai „Išgelbėjęs vieną gyvybę, išgelbėji visą pasaulį“, išgraviruoti lietuvių, japonų, anglų ir jidiš kalbomis. Daugiau kaip dvejus metus kurto monumento atidengimo ceremoniją buvo galima  tiesiogiai stebėti Facebook renginyje „Sugiharos savaitė 2020“.

Visą savaitę Laisvės alėjoje, prie fontano, praeivių dėmesį traukia fotografijų paroda „Kauno draugai Japonijoje“. Lankytojams pristatomos trys Japonijos savivaldybės, aktyviai palaikančios draugiškus ryšius su Kaunu. Fotografijose iš arčiau pristatoma Ch. Sugiharos gimtinė – kalnuota Gifu prefektūra; Curuga, kur išsilaipino Sugiharos dėka išsigelbėję žydų pabėgėliai bei Hiracukos miestas, sutikęs svetingai priimti Lietuvos olimpiečius prieš šiemet turėjusias vykti Tokijo olimpines žaidynes.