Šiaulių krašto žydų bendruomenės atkūrimo 30-mečiui skirtas vakaras

Šiaulių krašto žydų bendruomenės atkūrimo 30-mečiui skirtas vakaras

Gruodžio 3 d. kamerinėje salėje „Polifonija“ vyko minėjimas – koncertas, skirtas Šiaulių krašto žydų bendruomenės (ŠKŽB) atkūrimo 30-mečiui paminėti.

Prieš 30 metų dauguma dabartinės mūsų bendruomenės narių atsiliepė į laikraštyje „Šiaulių naujienos“ paskelbtą Šiaulių miesto Sąjūdžio iniciatyvinės grupės kvietimą atvykti į susitikimą Projektavimo instituto salėje. Į susitikimą susirinko apie šimtas Šiauliuose gyvenusių žydų, buvo atkurta Šiaulių žydų bendruomenė, sujungusi Šiaulių krašto žydus, pasivadinusi Šiaulių krašto žydų bendruomenė, kuri pratęsė buvusios gausios Šiaulių miesto žydų bendruomenės veiklą, nutrūkusią 1941 metais.

Vakaro pradžioje ŠKŽB pirmininkas Naumas Gleizeris pasveikino visus susirinkusius su Chanukos  švente  bei bendruomenės atkūrimo 30-mečiu, padėkojo visiems svečiams, kad šį vakarą yra kartu su bendruomenės nariais.

Į vakarą atvykę rusų, baltarusių, ukrainiečių tautinių mažumų atstovai ne tik gražiais žodžiais, bet ir  dainomis bei šokiais pasveikino  mūsų bendruomenę su švente.

Šventės dalyvius pasveikino Šiaulių miesto vicemeras J. Sartauskas, Lietuvos žydų bendruomenės tarybos narys D.Todesas, Valstybinio Šiaulių dramos teatro aktoriai A.Venckus ir S.Jakubauskas, kurie sakė, kad tam tikra prasme jaučiasi žydų bendruomenės nariais po to, kai suvaidino spektakliuose „Tevje pienininkas“  ir „Dibukas“,  VŠĮ „Agapao reabilitacijos centras“ vadovas V.Karpovas, Šiaulių Gegužių progimnazijos direktorė S.Baranauskienė.

Bendruomenę sveikino ir buvęs Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio Šiaulių skyriaus tarybos narys K.Alminas, kuris ir buvo žydų bendruomenės atkūrimo iniciatorius ir vykdytojas. Jis prisiminė kaip jam kilo ši mintis, kuria pasidalijo su žydų sąjūdiečiais V.Cinevojumi ir A.Dubu. Jie tai idėjai pritarė ir įgyvendino.

Šiaulių Aušros muziejaus muziejininkė V.Karinauskienė  priminė visiems susirinkusiems apie žydų  indėlį į Šiaulių miesto pramonės, kultūros, sveikatos ir kt. sritis.  Šiaulių miesto žydų bendruomenė, jos žmonės, jų darbai buvo žinomi ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje. Tai buvo labai gerbiama bendruomenė.

Vakaro vedantieji aktorė  J.Budriūnaitė – Kamrazer ir pedagogas, muzikantas Vadimas Kamrazeris papasakojo apie Šiaulių žydų bendruomenės likimą, Lietuvą okupavus Sovietų Sąjungai. Buvo uždarytos žydų institucijos, sporto, saviveiklos klubai, sinagogos, mokyklos. Antrojo pasaulinio karo metais Šiaulių žydų bendruomenės veikla nutrūko, žydai buvo izoliuoti gete, žudomi, vežami į koncentracijos stovyklas. Bendruomenė buvo atkurta tik  1988 m. gruodžio mėn. Vakaro vedėjai apžvelgė atkurtos bendruomenės darbus per pastaruosius 30 metų. Nuveikta tikrai daug. Iš jos mokėsi ir kitos tautinės mažumos.

Vakaro metu skambėjo žydų kompozitorių ir poetų sukurtos dainos, kurias atliko Vadimas ir Sofija Kamrazeriai, posmai apie meilę, šeimą, draugystę, grožį, kuriuos deklamavo  aktorė Jūratė Budriūnaitė – Kamrazer.

 • Bendrijos 30 SJ (83)
 • Bendrijos 30 SJ (65)
 • Bendrijos 30 SJ (57)
 • Bendrijos 30 SJ (55)
 • Bendrijos 30 SJ (53)
 • Bendrijos 30 SJ (41)
 • Bendrijos 30 SJ (28)
 • Bendrijos 30 SJ (18)
 • Bendrijos 30 SJ (118)
 • Bendrijos 30 SJ (98)
 • ŠKŽB2
 • Bendrijos 30 SJ (93)
 • Bendrijos 30 SJ (90)
 • Bendrijos 30 SJ (83)