Prisiminta žydų tragedija

Prisiminta žydų tragedija

Autorius: Loreta Ežerskytė. “Gimtoji žemė”- Ukmergės rajono laikraštis

Šalia Ukmergės ošiančiame Pivonijos šile daugiau nei šešiasdešimt metų tradiciškai pirmą rugsėjo sekmadienį minimas čia nukankintų dvylikos tūkstančių žydų atminimas. Pagerbimo iškilmės prie nužudytųjų kapų vyksta kasmet tuo pačiu laiku, 12 valandą. Tie, kurie negali būti Pivonijoje, čia palaidotus šeimų narius, kitus artimuosius, įvykusią tragediją prisimena maldose ir uždegdami žvakutes savo namuose. Sekmadienį daugybė atminimo žvakelių įsižiebė Izraelyje, Jungtinėse Amerikos Valstijose, Pietų Afrikoje, kitos pasaulio šalyse, į kurias likimas nubloškė iš Ukmergės kilusius žydus.

Į iškilmes trečioje pagal dydį Lietuvos holokausto vietoje susirinko Ukmergės žydų bendruomenės nariai, atvyko nemažas būrys jų tautiečių iš Panevėžio, Šiaulių, Vilniaus, Kauno bend-ruomenių, kitų miestų bei šalių. Renginyje dalyvavo rajono meras Rolandas Janickas ir savivaldybės administracijos direktorius Stasys Jackūnas, antrus metus iš eilės šioje holokausto vietoje lankėsi Jungtinių Amerikos Valstijų ambasados Vilniuje laikinasis reikalų patikėtinis Howard T. Solomon.

Kaip ir kasmet, sulaukta Dukstynos pagrindinės mokyklos bendruomenės atstovų, būrelio ukmergiškių. Žuvusiųjų pagerbimo iškilmėms vadovavęs Ukmergės žydų bendruomenės pirmininkas Artūras Taicas, kreipdamasis į susirinkusiuosius, prisiminė 1941-ųjų birželį. Pasak jo, tuo pačiu keliu, kuriuo atvyko šio renginio dalyviai, prieš 76 metus grupelėmis buvo varomi žydai: „Juos lydėjo naciai ir jiems talkinę vietos gyventojai. Niekas nepagailėjo vaikų, moterų, jau nekalbant apie vyrus. Juos visus ištiko vienodas likimas. Juos nužudė tik todėl, kad jie buvo žydai. Išgyventi pavyko vienetams – tiems, kurie buvo išvežti, ištremti. Iš Taicų giminės gyvas liko tik mano senelis, todėl čia stoviu aš…“

Dėkodamas susirinkusiesiems A. Taicas pažymėjo, jog „tai ne tik žydų, bet ir visų mūsų tragedija“.

Dukstynos pagrindinės mokyklos istorijos mokytoja Vida Pulkauninkienė savo moksleivius į Pivonijos šilą atsivedė keturioliktą rugsėjį. Pedagogė sakė, kad į šią vietą atėjusiems vaikams čia vyksta pirmoji naujais mokslo metais istorijos pamoka. Dukstyniečiai tradiciškai paruošė ir atliko meninę kompoziciją.

Meras R. Janickas kalbėjo, jog Pivonijos šilo tragedija įvyko, nes buvome abejingi šalia esantiems – broliui, sesei, artimui, kaimynui. Pasak rajono vadovo, kad ateityje tai nepasikartotų, privalome žinoti, kas vyko praeityje, ir mokytis iš buvusių klaidų. „Linkiu kurti Lietuvą, kur abejingumo būtų mažiau…“ – linkėjo meras.

JAV ambasados atstovas Howard T. Solomon į renginio dalyvius prabilo lietuviškai. Jis dėkojo organizatoriams už suteiktą galimybę būti holokausto vietoje ir prisiliesti prie tragiškų įvykių. Pasak svečio, kadangi čia ateina mokytoja su mokiniais, atvyksta žydų bendruomenių lyderiai, dalyvauja valdžios atstovai, tai įkvepia ir stiprina viltį, jog tokia tragedija nepasikartos.

Minint Europos žydų kultūros dienas, Kraštotyros muziejuje vyko Gregory Fridberg parodos „Lietuva – pirmoji Meilė, o Izraelis – mano Gyvenimas“ pristatymas ir Amerikoje garsaus karikatūristo, pasaulio rekordininko – Al Jaffee biografinėje knygoje „Pašėlęs Al Jaffee gyvenimas“ dalies publikuotų satyrinių iliustracijų reprodukcijų parodos atidarymas.

Visus šiuos renginius organizavo Ukmergės žydų bendruomenė, kurią remia Geros valios fondas.

Pirmadienį renginys vyko Želvoje – senajame žydų štetle. Miestelyje pristatytas naujas informacinis stendas – tarpukario Želvos planas. Stendą finansavo Kultūros paveldo departamentas, projektą įgyvendinti padėjo želviškė mokytoja, istorijos tyrinėtoja, Želvos gimnazijos muziejaus vadovė Zita Kriaučiūnienė. Ji taip pat surengė pasivaikščiojimą po Želvą. Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus edukatorė Jurga Jackevičiūtė pristatė edukaciją apie Šabą.

Pažintinę ekskursiją po žydiškąją Ukmergę vedė Kraštotyros muziejaus muziejininkas R. Ramanauskas.

Ukmergės žydų bendruomenė pasveikino ukmergiškę abiturientę Mariją Jakiševaitę, sėkmingai išlaikiusią abitūros egzaminus ir įstojusią studijuoti mediciną.

V. Pulkauninkienė su mokiniais parengė meninę kompoziciją.

AUTORĖS nuotraukos

 

Želvoje surengtas pasivaikščiojimas po miestelį ir pristatytas naujas informacinis stendas – tarpukario Želvos planas.