Toros įnešimo šventė Vilniaus choralinėje sinagogoje vyko birželio 27d.

Toros įnešimo šventė Vilniaus choralinėje sinagogoje vyko birželio 27d.

Už Toros ritinio grąžinimo iniciatyvą Vilniaus žydų bendruomenė nuoširdžiai dėkoja Judah Passow. Pasaulinius apdovanojimus pelniusio britų fotografo J. Passow šeima 56 metus saugojo istorinį Toros ritinį.

Į Vilniaus Choralinę sinagogą susirinkę Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenės nariai laukė nepaprasto momento, kai bus įnešta 350 metų, Gaono gyvenimo laikų Tora, mačiusi Vilnių dar 17-ame amžiuje, išgyvenusi drauge su žydais daug permainų, gražių švenčių, Barmicvų, kol 20-ajame amž. per karą atsidūrusi Vilniaus gete, per stebuklą išgyveno žydų Holokausto tragediją.

1960m. į Vilnių atvyko istorijos profesorius David Passow iš Jungtinių Valstijų Filadelfijos universiteto, gavęs Rokfelerio fondo paramą, skirtą įamžinti žydų bendruomenių gyvenimą už „geležinės uždangos“. Vilniaus žydai paprašė jo išvežti vieną iš dviejų po Holokausto išlikusių Vilniaus geto Torų ir išsaugoti ritinį, nes niekas nežinojo, koks kitas pavojus gali grėsti sovietų okupacijos laikais. Tokiu būdu Tora atsidūrė Passow šeimoje, su ja buvo atšvęstos trys Barmicvos, ritinys lydėjo šeimą 56 metus. Pernai atvykęs į Vilnių su savo fotografijos darbų paroda, Torą išvežusio profesoriaus sūnus, Juda Passow susitiko su LŽB pirmininke Faina Kukliansky pasikalbėti, o šiemet jau atvežė garsiąją Torą, kuriai jo mama Aviva Passow pagamino sidabrinį apvadą.

 Manoma, kad šis ritinys tikrai priklauso litvakų ritinių tipui, nes sprendžiama pagal pergamentą, eilučių skaičių stulpelyje. 17amž. tokie Torų ritiniai priklausė tik Bohemijos žydams arba litvakams. Pasak J.Passow, galimas dalykas, kad ji buvo skaitoma per paties Gaono Barmicvą Vilniuje.

LŽB pirmininkė F.Kukliansky dėkojo J.Passow šeimai, kad pasitikėjo ir grąžino Vilniaus bendruomenei Torą, kuri nuo šiol bus sinagogoje, o į ją susirenka melstis ir taikiai sugyvena Chabad Liubavič krypties chasidai ir mitnagedai, visiems tikintiems Auščiausiuoju, čia užtenka vietos.

Izraelio ambasadorius Amiras Maimonas sveikino visus susirinkusius sinagogoje su džiaugsminga švente, nes 350 metų Toros grąžinimas yra didelė šventė.

Kantorius Šmuelis Jatomas kaip visada gieda džiaugsmingą giesmę ir šoka, tuo pritraukdamas visus sinagogoje susirinkusius operatorius ir fotografus.

Rabinas Kalev Krelin sako, kad atgautoji Tora – ne tik nuosavybė, ji skirta mokymuisi, juk Lietuvoje visais laikais būdavo mokomasi iš Toros. Rabinas kviečia jaunimą ateiti ir mokytis.

Groja muzika, sinagogoje esantys vyrai pradeda tradicinį žydų šokį, jaučiama nepaprasta šokio jėga ir visus užvaldo pakili nuotaika ir šūksniai: Mazel Tov! Apsuptas šokančiųjų, rabinas pakelia virš galvų senąją Torą, Vilniaus Choralinėje sinagogoje šventė tęsiasi!