Seime bręsta nuožmus pozicinis karas: ietis sukryžiuos net ir valdančiosios daugumos atstovai

Seime bręsta nuožmus pozicinis karas: ietis sukryžiuos net ir valdančiosios daugumos atstovai

Vytautas Bruveris „Lietuvos rytas“

Ietis turėtų sukryžiuoti ir skirtingų valdančiosios daugumos stovyklų atstovai. Štai toks pozicinis karas užvirs parlamente dėl skandalų užgulto Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro veiklos.

Seimo Žmogaus teisių komiteto (ŽTK) pirmininkas, valdančiosios Laisvės partijos narys Tomas Raskevičius mano, kad Valstybės kontrolė turėtų nuodugniai ištirti Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centrą (LGGRTC), nes jame gali būti įvairių problemų.

ŽTK vykdo centro parlamentinę kontrolę, tačiau jos vadžias į savo rankas yra perėmęs Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK), vadovaujamas konservatoriaus Lauryno Kasčiūno. Be to, LGGRTC veiklą nagrinės šiuo metu Seimo pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen formuojama speciali darbo grupė, kurioje irgi nebus vienos nuomonės.

Skundai – ir dėl pinigų Dalis LGGRTC darbuotojų, tarp kurių yra pagrindiniai istorikai bei tyrėjai, kaltina įstaigos vadovybę ir jos direktorių Adą Jakubauską uzurpuojant valdžią ir stengiantis politizuoti mokslinius tyrimus. A.Jakubauskas ir jau postą palikęs jo patarėjas Vidmantas Valiušaitis kaltinti tuo, kad centro atliekamus Antrojo pasaulinio karo, Holokausto ir pokario tyrimus siekė paversti radikalios dešinės ideologijos įrankiu.

Prieš vadovus sukilę darbuotojai parašė ir atvirą kreipimąsi į Seimą, lankėsi pas jo vadovę V.Čmilytę-Nielsen. Jiems atitarė ir būrys žinomiausių šalies istorikų, Vilniaus universiteto, Lietuvos istorijos instituto vadovybė. LGGRTC vadovai kaltinimus neigia, o dalies darbuotojų nepasitenkinimą aiškina tuo, kad jie esą nepatenkinti vykstančiomis pertvarkomis. Be to, vadovybė suorganizavo dar didesnio būrio centro darbuotojų paramos jai laišką.

Su „Lietuvos rytu“ kalbėję kai kurie centro darbuotojai tvirtino, kad skundą parašę asmenys pasirėmė asmenine patirtimi ir turimais duomenimis. Tuo metu ŽTK pirmininkas T.Raskevičius „Lietuvos rytui“ tvirtino, jog jam akivaizdu, kad centrą kamuoja įvairios problemos, todėl bet kokiu atveju jį turėtų patikrinti Valstybės kontrolė ir pateikti savo išvadas. Istoriją painioja su politika Tačiau ŽTK, vadovaujamas seksualinių mažumų teisių gynimu kol kas labiausiai žinomo politiko T.Raskevičiaus, ilgai buvęs vienintelis komitetas, kuriam priklausė LGGRTC parlamentinė kontrolė, dabar turi konkurentą. Tai – NSGK, kuriam centro kontrolė paskirta šią kadenciją Seimo vadovybės sprendimu.

Parlamento užkulisiuose kalbama, jog tai nieko keista. Mat NSGK pirmininkas L.Kasčiūnas, minėtas tarp kandidatų į krašto apsaugos ministro postą, žinomas gerais ryšiais ne tik su ta ideologine stovykla, kuriai atstovauja dabartinė LGGRTC vadovybė, bet ir su kariuomenės propagandos aparatu. Be to, „Lietuvos ryto“ duomenimis, dešinieji politikai planavo net apskritai atimti LGGRTC parlamentinę kontrolę iš ŽTK ir šią misiją perduoti Seimo Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisijai.

Šiai komisijai vadovavo neseniai iš posto pasitraukęs konservatorius Valdas Rakutis – buvęs kariuomenės vado patarėjas, Strateginės komunikacijos departamento darbuotojas. Šis politikas sukėlė tarptautinį skandalą per Holokausto aukų atminimo dieną pareikšdamas, kad prisidėjo ir patys žydai, kurių buvo nemažai ir tarp kitą „holokaustą“ vykdžiusių komunistų.

skaityti plačiau