Keletas akimirkų iš Šiaulių krašto žydų bendruomenės gyvenimo

Keletas akimirkų iš Šiaulių krašto žydų bendruomenės gyvenimo

2019-05-21 Šiaulių Gegužių progimnazijoje istorijos mokytoja Nijolė Teišerskienė  vedė 5d klasėje netradicinę istorijos pamoką „Šiaulių getas“, skirtą Šiaulių geto likvidavimo 75-mečiui. Pamokoje svečiavosi ir vaikams savo gyvenimo istoriją pasakojo Šiaulių krašto žydų bendruomenės narė Ida Vileikienė, buvusi Šiaulių geto kalinė. Ji papasakojo vaikams kaip buvo lietuvių Adolfo ir Zofijos Staškų šeimos išgelbėta, kaip išgyveno karo metais, ir kaip gyveno vėliau. Idos įtėviai už atliktą žygdarbį,  po mirties buvo apdovanoti Izraelio žuvusiųjų gelbėjimo kryžiumi „Už drąsą, sumanumą ir ryžtą gelbstint žūvančius žmones“. Ida Vileikienė kvietė mokinius būti draugiškais, gebti vienas kitą. 

2019-05-23 Šiaulių krašto žydų bendruomenės nariai susitiko su Šiaulių teritorinės ligonių kasos darbuotoja Inga Kvedariene.

Susitikimo metu dalyviai buvo supažindinti su Ligonių kasos pagrindinėmis funkcijomis, sužinojo kokios nemokamos paslaugos teikiamos apdraustiesiems. Lektorė atsakė į visus rūpimus klausimus.

2019-06-14 Šiaulių krašto žydų bendruomenės nariai aplankė buvusį Lietuvos štetlą  – Žagarę. Ekskursijos pradžia Žagarės regioninis parkas, Žagarės dvaro rūmai (Naryškino rūmai). Daug įdomios ir negirdėtos informacijos apie Žagarėje gyvenusius žydus mums suteikė vyriausioji kraštotvarkininkė Giedrė Rakštienė. Ekskursiją vedė Žagarės gimnazijos geografijos mokytoja Alma Kančelskienė. Aplankėme išlikusius žydų pastatus, kuriuose kažkada buvo žydų sinagogos, rabino namas, mokykla, apžiūrėjome buvusią žydų pirtį – mikvą. Pabuvojome ir pas E.Vaičiulį. Jam priklauso buvęs žydų mezgimo fabrikas Švėtės pakrantėje ir medinis žydų namelis, kuriame E.Vaičiulis gyvena. Po keliais tapetų sluoksniais dar išlikę žydiškų laikraščių, kuriais ankstesni šeimininkai buvo išklijavę sienas, fragmentų. Originalios išorės, senais metaliniais puodais ir kitais indais apkalinėtame name gyvenantis šeimininkas, už akmeninės tvoros saugo muziejaus vertą senienų kolekciją. Išskirtinę vietą joje užima Žagarėje rasta žydų Tora. Keliaudami aplankėme senąsias žydų kapines  bei žydų genocido aukų kapavietę. 

Šių metų birželio 16d. Vilniuje vyko LSK „Makabi“ mažoji  Makabiada, kurioje dalyvavo mūsų sportininkai S.Neverauskienė ir V.Bočkus. Badmintono varžybose sėkmingai pasirodė Vilmantas Bočkus (3 vieta dvejetų varžybose).

2019-06-26 Šiaulių krašto žydų bendruomenės nariai susirinko į Žaliūkių malūnininko sodybą. Kartu su malūnininku aplankėme nuo 1875 m. čia stovintį vėjo malūną ir pamatėme, kaip atsiranda miltai, iš kurių kepama gardi, kvapni ruginė duona. Įdomi Žaliūkių malūnininko sodybos istorija. Žaliūkių malūnininko troboje kepama ne tik duona kasdieninė, bet ir švenčiamos šventės. Tokiomis progomis troboje pasklinda šventinių kepinių kvapas, ir susirinkę malūnininko sodyboje gali kepti ir ragauti ką tik iš krosnies ištrauktus senoviškus gimtadienio naminius sausainius.  Tad ir mes nusprendėme čia pasveikinti visus mūsų bendruomenės narius, gimusius balandžio – birželio mėnesiais. Gera buvo ne tik susėsti prie didelio medinio stalo ir vaišintis, bet ir pajusti šeimos ir draugų artumą.

Jaunasis bendruomenės narys Daniel Šer aktyviai ir sėkmingai dalyvauja įvairiuose šalies bei tarptautiniuose šachmatų turnyruose, žaisdamas ne tik su savo bendraamžiais, bet ir su tarptautiniais meistrais ir didmeistriais (2019-05-24 – 2019-05-26 Festivalis „Sportas visiems“ Palangoje, 2019-06-08 Žaibo šachmatų varžybos „Vytauto Landsbergio taurė – 2019“, 2019-06-17 – 2019-06-21 XVI chess festival. Baltija Cup 2019, 2019-06-29 Tradicinis tarptautinis šachmatų festivalis „Panevėžys Open”, 2019-07-12 Turnyras, skirtas Tarptautinei šachmatų dienai paminėti, Šiauliuose, 2019-07-20 Šachmatų “Žaibo” turnyras Gargžduose, 2019-07-29 – 2019-08-07 Europos Makabi žaidynės Budapešte, 2019-08-09 – 2019-08-11 Riga Technical University Open 2019).

2019-07-22 Akmenėje vyko renginys „Šimaitė kviečia kalbėtis“, skirtas vietinės žydų bendruomenės istorijai ir Onos Šimaitės, Pasaulio tautų teisuolės, žydų gelbėtojos Holokausto metu atminimui. Projektą inicijavo ir organizavo Dianos ir Marijaus Lopaičių šeima, o Šiaulių krašto žydų bendruomenė viena iš partnerių ir rėmėjų. Renginys prasidėjo konferencija, kurios metu dalyviai išgirdo išsamios informacijos apie Akmenės krašto žydų bendruomenės istoriją ir likimą, Onos Šimaitės, pasaulio teisuolės istoriją. Oficialiai atidarytos parodos: Onos Šimaitės rankraščių ekspozicija, Jakovo Bunkos fondo fotografijų paroda „Kadišas Lietuvos medinėms sinagogoms“ ir Jakovo Bunkos drožybos darbų paroda, Akmenės raj. savivaldybės viešosios bibliotekos paroda „Litvakų kūrybinis palikimas“. Po konferencijos vyko Onos Šimaitės vardo suteikimo Akmenės bibliotekai ceremonija, apžvalginė ekskursija po Akmenės rajono vietas, susijusias su žydų bendruomene. Po pietų renginio dalyviai stebėjo jaudinantį Akmenės Ramučių gimnazijos Talentų klubo performansą „Tavo Ana“ pagal Anos Frank dienoraštį (režisierė Violeta Serbintienė), nuostabų edukacinį žydų muzikos, atliekamos Ventos ir Naujosios Akmenės muzikos mokyklų auklėtinių, koncertą „Štetlo garsai“ (meno vadovas Vitalij Neugasimov, režisierė Daiva Kvaukienė).

Renginio uždarymas ir aptarimas vyko prie kavos puodelio, skanaujant žydiškus saldumynus, kuriuos pagamino mūsų bendruomenės moterys.

 • ŠKB 13
 • ŠKB 30
 • ŠKB 34
 • ŠKB 36
 • ŠKB 29
 • ŠKB 40
 • ŠKB 3
 • ŠKB 4
 • ŠKB 25
 • ŠKB 26
 • ŠKB 5
 • ŠKB 8
 • ŠKB 11
 • ŠKB 10
 • ŠKB 38
 • ŠKB 39
 • ŠKB 16
 • ŠKB 2
 • ŠKB 21
 • ŠKB 24
 • ŠKB 1
 • ŠKB 19
 • ŠKB 17
 • ŠKB 18