Sekmadienį LŽB vyks “Aleksandro Machto atminimo šachmatų turnyras”

Sekmadienį LŽB vyks “Aleksandro Machto atminimo šachmatų turnyras”

LŽB sekmadienį, spalio 18d. 11val. Pylimo g. 4 vyks “Aleksandro Machto atminimo šachmatų turnyras”. Jį organizuoja Lietuvos žydų (litvakų)bendruomenė ir elitinis šachmatų, šaškių klubas Rositsan ir Maccabi.
Borisas Rositsanas turnyro išvakarėse interviu LŽB tinklapiui sakė, kad ketina žaisti 30 žmonių. Užsakyti specialūs medaliai, skirti šiam turnyrui.
Ką mums reiškia Aleksandro Machto vardas?
B.Rositsanas:
Aleksandras Mahtas yra istorinė asmenybė, labai svarbus žmogus Lietuvos šachmatų istorijoje, ne tik žydų. Tokio žmogaus neturime teisės pamiršti, todėl tęsiame turnyrų tradiciją. Juk jis tarpukario Lietuvoje buvo 7-nis kartus Lietuvos čempionas. A. Machtas gyveno Kaune, vadovavo Žydų liaudies bankui, buvo jo direktorius, 1935 m. jis išvyko į Izraelį, ten vadovavo garsiam Leumi bankui. Niekas apie šį puikų šachmatininką sovietmečiu nerašė, nekalbėjo, neprisiminė. Esame parengę programą, skirtą Lietuvos žydams šachmatininkams. Kai metų pradžioje pristatėm knygą ,,Žydai Lietuvos šachmatų istorijoje” , LŽB pirmininkė F.Kukliansky paklausė, kodėl netęsiam šios istorijos? Noriu pasakyti, kad bendradarbiaudami su bendruomene, ruošiamės tą ir daryti. Mes rengiam du turnyrus, šis skirtas suaugusiems, bet jei ateis jauni stiprūs šachmatininkai, mes juos įtrauksim. Spalio 31d. bus turnyras Isako Vistaneckio atminimui, jame žais vaikai.    Mes kviečiame vaikus mokytis žaisti šachmatais nuo penkerių metų. Esam bendruomenėje subūrę grupes nuo 5, 6,7 … ir 13 metų. Ateina pas mus ir LŽB senjorai šachmatininkai. Man treniruoti padeda Fišmanas. Vyksta rimtas darbas, ne komercija, aš labai myliu šachmatus ir noriu atgaivinti LŽB šachmatų judėjimą.
Kada jūs susidomėjote Lietuvos žydų šachmatų istorija, apie kurią visuomenė neturėjo jokios viešos informacijos?
B. Rositsanas:
Bendravau su istorijos mokytoju Eugenijum Paleckiu, kuris domėjosi šachmatų istorija, tai buvo prieš aštuonerius metus. Pasikalbėjom. Nusprendžiau, kad reikia parašyti knygą. Aš palaikiau ryšius su visais Lietuvos šachmatininkais, nesvarbu, kur jie gyveno.Pradėjom su E.Paleckiu rimtai dirbti. Mano uždavinys buvo surasti foto, dokumentus apie prieškarinius turnyrus. Daug metų žaidžiau Lietuvoje, žinojau, kad buvo šachmatininkas A.Machtas, bet nieko apie jį sovietmečiu ir net po jo neteko girdėti. Sudėtinga buvo rasti medžiagą, jo gimnės Izraelyje davė anūkės koordinates Kanadoje, ji pati su garsiuoju seneliu gyveno vienuolika metų. Kai pirmą kartą nuvykome į Makabiadą 1989 m. susitikome su I. Vistaneckiu, iš jo daug sužinojau ir ieškojau toliau. Manau, kad būtina prisiminti žydų šachmatų istoriją, jų įnašas į Lietuvos šachmatų sportą yra didelis.
Man kilo mintis surengti turnyrą A. Machto atminimui. Pirmas turnyras įvyko, rengėm jį kartu su
mano broliu 2013m. Rimtai organizuotame turnyre dalyvavo Pasaulio čempionas Borisas Spaskis. Turnyrą stebėjo ambasadų darbuotojai. Po to kai šiemet pristačiau savo knygą ,,Lietuvos žydų šachmatų istorija”, Seime vyko Kovo 11-osios signatarų taurės turnyras. Ten daug kalbėjom apie Lietuvos šachmatų istorijq. Lietuvos žydų bendruomenėje prieš devynerius metus atidariau savo klubą ,,Makabi”, po to porą metų rėmiau žydų bendruomenėje vykusius turnyrus, treniruotes, politikų turnyrus. Dabar, tęsdami šachmatų tradicijas, mes bendruomenėje turim treniruotes du kartus per savaitę trečiadienį ir šeštadienį. Paruošėm ateities rungtynių planą.
Su B.Rositsanu kalbėjo I.Rūkienė