Prieš patyčias – su Anna Frank

Prieš patyčias – su Anna Frank

manoteises.lt

Spalio 20 d. Vilniuje atidaryta paroda „Leiskite man būti savimi… – Annos Frank istorija“. Ekspoziciją sudaro dvi dalys: vienais stendais pasakojama Holokausto metu nužudytos mergaitės ir jos šeimos istorija, kitais pristatomi šių dienų pasaulyje gyvenantys paaugliai, susiduriantys su patyčiomis ir diskriminacija dėl savo kilmės, religijos, negalios ar lytinės tapatybės. Tokiu būdu parodos organizatoriai ragina susimąstyti apie priežastis, lėmusias ir lemiančias nacių bei kitas XX–XXI a. neapykantos ideologijas. Tikimasi, kad ekspozicija keliaus po Lietuvos mokyklas, kuriose gidais taps patys moksleiviai.

iena iš parodos organizatorių, Vilniaus kolegijos Pedagogikos fakulteto dekanė Vaiva Juškienė teigia, kad Anna Frank (orig. Anne Frank ) nebėra tik žydų mergaitė, patyrusi Holokausto siaubą. „Ji tapo simboliu, kuris padeda kalbėti apie laisvę, meilę savo artimui, svarbą būti savimi tokiu, koks esi“, – sakė dėstytoja. Anot jos, kalbėti apie septyniasdešimties metų senumo įvykius svarbu, nes nevaržoma galimybė būti savimi vis dar nėra duotybė. Kolegijos direktorius doc. Gintautas Bražiūnas viliasi, kad paroda taps instrumentu, pažadinsiančiu pedagogų ir jaunuomenės diskusiją patyčių ir neapykantos klausimais.

Atidarymo renginyje dalyvavusi Fania Brancovskaja, Vilniaus gete kalėjusi nuo pat pirmos iki paskutinės jo egzistavimo dienos, sakė savo patirtį galinti įvardyti vienu žodžiu „baisu“. „Paneriuose praradau visą savo šeimą. Mus ne tik norėjo sunaikinti fiziškai, jie norėjo sunaikinti žmones mumyse. Bet mes išlikome žmonėmis. Ir išliko užrašai. Gete buvo rašoma daug dienoraščių, ir kiekvienas jų buvo gyvenimas“, – prisiminė Holokaustą išgyvenusi moteris.

skaityti plačiau