Knygos “Lietuvos Sporto Klubas” Makabi “1916-2016” pristatymas

Makabi knyga

Paskutinę vasario dieną LŽB pristatyta nauja Vytauto Žeimanto knyga “Lietuvos Sporto Klubas” Makabi “1916-2016”. Šos knygos pasirodymas yra labai svarbus įvykis ne tik žydų bendruomenei, bet ir visos Lietuvos sporto istorijai, nes „Makabi“ – seniausias Lietuvos sporto klubas. Knygoje aprašomos Lietuvos žydų sporto klubo “Makabi”  šimtametės ištakos, veikla tarpukaryje, klubo atkūrimo  aplinkybės ir tolimesnė veikla per daugiau kaip dvidešimt  penkerius metus. Pateikiama informacija apie Lietuvos makabiečių dalyvavimą Pasaulio ir Europos makabiadose, įvairiose sportinėse varžybose, pristatomi iškiliausi Lietuvos makabiečiai. Knyga gausiai iliustruota Lietuvos sporto klubo „Makabi“ judėjimą atspindinčiomis istorinėmis nuotraukomis.

2016 metais Lietuvos makabiečiai galės drąsiai švęsti savo judėjimo šimtmetį. Prieš 100 metų Vilnius kaip ir visas Lietuvos kraštas buvo okupuotas kaizerinės Vokietijos. Spalio 23d. Vilniuje Įvyko žydų sporto ir gimnastikos draugijos „Makabi“ įkūrimas. Kaune ,,Makabi“ – nuo 1919. Sportinis makabiečių judėjimas prasidėjo kartu su sionizmo idėjų plitimu.

makabipris5

Į knygos pristatymą susirinko LŽB darbuotojai ir vadovai, dalyvavo GVF direktorius Vytautas Višinskis, Gercas Žakas, Kauno žydų bendruomenės pirmininkas, Miša Jakobas, Vilniaus Šolomo Aleichemo ORT gimnazijos direktorius su žmona, Sergejus Kanovičius, kuris atvyko iš Briuselio, Irina Guzenberg, istorikė ir rašytoja iš Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus ir daug esamų, buvusių garsių lietuvių ir žydų sportininkų.

makabipris2

Makabi klubo prezidentas Semionas Finkelšteinas pradėjo pristatymą su trumpu vaizdo įrašu, kuriame nufilmuota Lietuvos Makabi komanda su  Lietuvos vėliava Pasaulio Makabi žaidynėse Izraelyje 1989 metais, kai Lietuvos Nepriklausomybė dar buvo tik siekis. Tai buvo drąsus klubo žingsnis, nes jis tik atsikūrė sausio mėn. po kelių dešimtmečių pertraukos. Sovietiniu laikotarpiu tautiniai sporto klubai negalėjo egzistuoti. Lietuvos vėliava 1989m. Pasaulio Makabi žaidynėse buvo ir diplomatinis protesto simbolis, remiantis Lietuvos Nepriklausomybę nuo TSRS, nes Tarptautinis olimpinis komitetas oficialiai pripažino Makabi komandą, atstovaujančią Lietuvai, o ne Sovietų sąjungos komandai.

Knygos pristatymą vedė ir mikrofoną kalbėjusiems perduodavo “Makabi” vadovas Semionas Finkelšteinas, paprašęs apie knygą plačiau papasakoti autoriaus – Vytauto Žeimanto ir leidėjo Jeronimo Lauciaus. „XX amž. trečiajame ir ketvirtajame dešimtmečiuose „Makabi“ sportinis judėjimas buvo labai aktyvus,- rašo knygoje V.Žeimantas. Žydai kultivavo įvairias sporto šakas, kai kuriose iš jų – lengvojoje atletikoje, dviračių sporte, bokse, plaukime, stalo tenise, šachmatuose iškovodavo ir geriausių vardus, tapdavo Lietuvos čempionais, rekordininkais.“

S.Finkelšteinas priminė, kad turtingos “Makabi” istorijos, buvusios prieš Antrąjį pasaulinį karą,tęsti nebebuvo imanoma, trukdė dvi pagrindinės kliūtys: Holokaustas ir sovietmetis. Juk sovietmečiu buvo neįmanoma organizuoti bet kokią sporto komandą etniniu pagrindu. Trumpai sakant, žydų futbolo komandos būti negalėjo. S.Finkelšteinas apgailestavo, kad “Makabi” istorija ir knygos, visa prieškario informacija apie klubą yra parašyta jidiš, o jidiš kalbą gerai mokančių žmonių skaičius Lietuvoje yra mažas, žmonės sensta,  jaunimas šios kalbos nemoka, deja. Jis išreiškė viltį, kad Lietuvos žydų bendruomenė ir Šolomo Aleichemo gimnazija paskatintų moksleivius mokytis jidiš. Turtingos  “Makabi” istorijos negalima prarasti, liko daug nepaskelbtų faktų, įdomių dalykų, kuriuos reikėtų išversti iš jidiš,- kalbėjo S.Finkelšteinas.

Į knygos pristatymą atėjo ir jauniausias „Makabi“ čempionas, 15- ką medalių iškovojęs Andrejus Fadejevas su tėvais.

makabipris3   maktevai

Knygos pristatyme dalyvavęs leidėjas Jeronimas Liaučius priminė, jei ne S.Finkelšteino skatinimas ir V.Žeimanto užsispyrimas,- knygos galėjo nebūti.

Maša Grodnikienė, Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkės pavaduotoja atėjo pasisakyti prie mikrofono su knyga rankoje ir pasiūlė du dalykus leidėjui: knygoje turėtų būti abėcėlinė rodyklė, o perskaičius knygą, nusprendė, kad ji galėtų būti verčiama į anglų kalbą, nes “Makabi” istorija turi būti prieinama ir užsienyje gyvenantiems litvakams ir besidomintiems Lietuvos žydų istorija.

Sergejus Kanovičius pasakė trumpą, bet jautrią kalbą lietuvių ir hebrajų k.  paragino tylos minute pagerbti “Makabi” Holokausto aukas. Jo tėvas rašytojas Grigorijus Kanovičius Atkuriamajame “Makabi” suvažiavime 1989  taip pat pasakė jausmingą kalbą, po kurios delegatai ilgai plojo ir balsavo už klubo atkūrimą. Dabar knygos pristatyme sūnus Sergejus priminė jo indėlį. Grigorijus Kanovičius kalbėjo: ,,iš pirmo žvilgsnio paprastame fakte – sporto klubo ,,Makabi” atkūrime aš asmeniškai matau ne šaukiantį, bet labai aiškų teisingumo triumfą. Ir vis dėlto mes išlikome, nepalūžome, baigdamas kalbą Grigorijus Kanovičius iškilmingai tarė: Am Israel Chai! (Izraelio tauta gyva)“ Po to visi vienbalsiai pritarė pasiūlymui atkurti prieškario Lietuvos žydų sporto klubą.

Miša Jakobas, Šolomo Aleichemo gimnazijos ORT direktorius kreipėsi į auditoriją su sveikinimu knygos kūrėjams už gražiai išleistą reikalingą knygą.`

Faina Kukliansky, LŽB pirmininkė džiaugėsi “Makabi” knyga ir išreiškė viltį, kad “Makabi” ateityje pasiseks pritraukti daugiau jaunų sportininkų. Kauno žydų bendruomenės pirmininkas Gercas Žakas prisiminė  turtingą “Makabi” istoriją tarpukario Kaune ir jo reikšmę Lietuvos žydams, nes po Kauno klubai pradėjo steigtis ir provincijos miesteliuose. Taip pat pristatyme dalyvavo animatorius, dailininkas ir kelias sporto šakas “Makabi” kultivuojantis, tapęs makabiadų čempionu, Ilja Bereznickas, kuris sukūrė naujosios knygos viršelį su bėgiko I.Kugelio fotografija. Šis sportininkas Lietuvos rekordą pasiekė 1934m.

Knygos leidybą rėmė Gerosios Valios fondas (GVF)