IN MEMORIAM

IN MEMORIAM

Šiandien Panevėžio miesto žydų bendruomenę ir visuomenę pasiekė liūdna žinia, kad Izraelyje po sunkios ir ilgos ligos, mirė garsi Panevėžio miesto buvusi gydytoja Mira Rozova. Pusę savo gyvenimo ji pradirbo vyriausiąja gydytoja Panevėžio infekcinėje ligoninėje. 1954 m. Marija baigė Krasnodaro medicinos institutą. Atidirbusi 3 metus pagal paskyrimą Kaliningrado srityje, persikėlė į Panevėžį 1957 m. Dirbo terapeute dabartinėje respublikinėje ligoninėje, poliklinikoje.  Tuomet tai tebuvo nedidelis infekcinės ligoninės skyrius. Tad buvo nutarta atidaryti atskirą infekcinę ligoninę, kuriai vadovauti paskyrė jaunutę, bet energingą M. Rozovą. Infekcinė ligoninė pokario laikais įsikūrė Panevėžio žydų ligoninės patalpose Ramygalos gatvėje, kurią po karo reikėjo remontuoti. Bet apie 20 metų ligoninės darbo  prabėgo senose, nerenovuotose  patalpose.

Architektas J. Skublickas pirmą kartą projektavo infekcinę ligoninę. Drauge su projekto autoriumi vyriausioji gydytoja važinėjo po Lietuvą ir žiūrėjo kaip nereikia statyti.  Taip aprašyta tuometinėje Lietuvos spaudoje.

Pastatas buvo senas, ištęstas, ilgas, siaurais koridoriais su daugybe langų. Reikėjo statyti taip, kad būtų išlaikyti epidemiologiniai reikalavimai, galvoti apie žmones, kurie čia dirbs ir gydysis. Taip pat buvo suprojektuotas liftas su didelėmis durimis (kad plačiai atsivertų). Vyriausioji gydytoja žinojo viena – projektuotojas gali sukurti labai gražų pastatą, bet ar jis bus patogus naudotis, turi žiūrėti užsakovas.

Infekcinė ligoninė buvo pastatyta pagal individualų projektą pirmą kartą Lietuvos Respublikoje. Per infekcinės ligoninės iškilmingą atidarymą Mira Rozova lydėjo į gyvenimą savo pačios kūdikį. Ant vyriausios gydytojos pečių buvo užkrauta daug įpareigojimų: aprūpinti ligoninę šiuolaikine medicinine technika, atrinkti atitinkantį medicinos personalą, organizuoti specialų vaikų ligoninės skyrių. Kaip ir  kiekviename kolektyve, nebūdavo apsieita be darbinių konfliktų, bet vyr. gydytoja visada išspręsdavo juos žmogiškai. Kolektyvas tai suprato ir labai gerbė savo vadovę.

Mira Rozova ir jos kolektyvas metai iš metų užimdavo pirmą vietą tarp respublikinės medicinos įstaigų pagal aukšto lygio gydytojų profesionalumą. Ji taip pat daug metų buvo ir Panevėžio miesto liaudies deputatų tarybos narė.

Iš ryto gydytoja M. Rozova priimdavo ligonius ne tik iš Panevėžio miesto, bet ir  iš aplinkinių rajonų (Rokiškio, Pasvalio ir kitų).  Gydytojos kabinete niekada nenutildavo telefonas. Žmonės kreipėsi į ją ne tik medicinos ir gydymo klausimais, bet ir dėl informacijos apie vaistus bei įvairiais socialiniais klausimais.  Todėl M. Rozova dirbdavo savo kabinete iki išnaktų. Jos gyvenimo palydovu buvo jos vyras, taip pat gydytojas loristas. Jie drauge pragyveno visą gyvenimą. Turėjo dukrą Natelą. Nors tėvai svajojo ją matyti baltu chalatu, tačiau dukra pasirinko pedagogo profesiją –  dėsto  A. Domaševičiaus medicinos mokykloje. Namuose šeima turėjo didžiulę biblioteką.

Panevėžio miesto žydų bendruomenė reiškia gilią užuojautą šeimos nariams ir artimiesiems dėl M. Rozovos mirties.